Dunakanyar.hu
Dunakanyar.hu FŐOLDAL  :  HÍREK  :  PROGRAMOK  :  APRÓHIRDETÉS  :  INGATLANOK  :  FÓRUM  :  TÚRAAJÁNLATOK
 

dunakanyar információ

katalógus

Fórum és hírlevél bejelentkezés
  TÁMOGATÓINK
időjárás
 
16°C
  Nappali: Éjszakai:
  17°C 8°C
részletes időjárás
frissítve: 2016-04-18 22:10.
  Partnerek

PEST MEGYE TURISZTIKAI HONLAPJA

  KAPCSOLAT
DunaWeb Szolgáltató Kft.
2600 Vác, Szüret u. 14.
Tel.: 06-27-999-090
mobil: 20-5262-634
info@dunakanyar.hu




társasjátékok
TELEPÜLÉSEK, TÉRKÉP

település    
   

Visegrád
megye: Pest lakosság: 1 795 honlap: www.visegrad.hu
Fekvése, megközelíthetősége, lakossága, területe:

Visegrád a Dunakanyar gyöngyszeme, természeti adottságai és reneszánszkori műemékei révén világhíres. A Duna jobb parján található, a Visegrádi-hegység északi részén. Megközelíthető a 11-es főútról, valamint Nagymarosról kompjárattal. Lakossága: 1795 fő, belterülete: 281 ha, külterülete: 3045 ha.

Története:

A római korban, a IV. század eleljén a Sibrik-dombon erődítmény állt. Itt tártak fel egy III. századból származó római villát is, valamint egy IV. századból való katonai tábort, amely a limes megerősítésére készült és a Pons Navatus nevet viselte. Ennek maradványait felhasználva épült itt az ispáni erősség, melyben Visegrád megye igazgatása székelt.
A Visegrád = magasvár, fellegvár nevet a népvándorlás idején itt élt szláv telepesektől kapta. Az oklevelek először 1002-ben említették. Szent László parancsára 1081 és 1083 között itt tartották fogva Salamon királyt. A mellette álló Salamon-torony későbbi épület. A tatárjárás után IV. Béla felesége, Mária kriályné építtette a Fellegvárat mentsvárként.
Az Árpád-ház kihalása után (1301) Vencel cseh király birtokolta egy rövid ideig, majd Csák Máténak, a felvidéki kiskirálynak tulajdonába került. 1315-ben szerezte meg tőle Károly Róbert, aki miután összeveszett a budai polgárokkal, udvarával együtt 1323-ban Visegrádra költözött. Innen számítjuk a város fénykorát. A visegrádi királytalálkozó 1335-ben jelentős esemény volt, hat közép-európai uralkodó tanácskozott itt.
Károly Róbert utódja Nagy Lajos király lett, aki ugyan áthelyezte székhelyét Budára, de folytatta tovább az építkezéseket, és megtartotta a város régi jogait. Itt fogadta a lengyel küldöttséget is, aki 1370-ban meghívta a lengyel trónra. 1360-ban az udvari kancellária is elköltözött Visegrádról. A város fejlődése megállt. A királyi palota Zsigmond király idejében nyerte el gótikus pompáját, de Zsigmond király a hanyatlást már szigorú rendszabályokkal sem tudta megállítani.
Új fellendülést és virágzást Mátyás király uralkodása hozta. Az ő idejében, 1458-1490 között hatalmas méretű rendeszánsz átépítése folyt. Mátyás király a várat és a palotát teljesen megújította, a városi házak helyreállítására pedig 1474-ben erdélyi szászokat telepített Visegrádra. Mátyás királynak 1463-ban sikerült visszavásárolnia a magyar Szent Koronát 80 ezer aranyért. Ugyanis a Koronát itt őrizték több évszázadon át. Ám 1440. február 21-e éjjelén Erzsébet királyné ellopatta innen komornájával a koronát, és néhány hetes fiát Székesfehérvárott megkoronáztatta. Majd a koronát elzálogosította.
Mátyás halálával Visegrád elveszítette szabadságát. A mohácsi csatavesztés után pedig feldúlták a török csapatok. 1529-ben Szulejmán szultán katonái találták meg a Szent Koronát, amit a szultán Budára küldött Szapolyai Jánosnak. A török hódítás idejében a váregyüttes számtalanszor cserélt gazdát, a város sorsát gyakori várostromok pecsételték meg. A török uralom alól 1686-ban szabadult fel a néptelen település. Elsőnek német telepesek költöztek be, házaikat a régi palota romjaiból építették fel. 1702-ben I. Lipót császár parancsára felrobbantották. Az 1704-es országgyűlés visszaadta a városka jogait, de hosszú pereskedés után mégis csak kamarai birtok lett. A községbe a XVIII. században németek települtek nagyobb számban.
Visegrád neves lakói voltak: Görgey Artúr az 1848-49-es szabadságharc tábornoka, aki István bátyja villájában töltötte a nyarakat és élete utolsó 30 esztendejét, valamint Schulek János. A XX. században pedig Áprily Lajos (1887-1967) költő kötődött a településhez.
1965-ben indult meg a vár feltárása, és hosszabb-rövidebb ideig tartó megszakításokkal napjainkig tart.
1991-ben itt írták alá a visegrádi együttműködési nyilatkozatot (magyar, lengyel, cseh, szlovák részről), amely a régió együttműködési politikáját kívánja előmozdítani.

A településen iskola, orvosi rendelő, gyógyszertár, posta és étterem működik.
A Salamon-torony közelében található a MAHART-hajóállomás, valamint a révátkelés Nagymarosra.
A település a Duna-Ipoly Nemzeti Park területének része. Igen kedvelt kirándulóhely.

Szálláslehetőségek:

• Fekete-hegyen Hotel Silvánus,
• Salamon-torony turistaház,
• kempingek.


Nyári bobpálya várja az érdeklődőket a Nagy-Villámon, valamint a lepencei Termálstrand erdei környezetben, a hegyoldalba építve.


Lepence:

A Termálstrandot 1977-ben nyitották meg. 39 °C-os hévizét egy 1400 méter mély fúrásból kapja. Az út túloldalán Zsigmondy Vilmos alkotóháza és emlékmúzeuma van. A neves geológus mérnök kora leghíresebb artézi- és termálkutatója volt. Szobra a budapesti Széchenyi-fürdő előtt áll, annak a hőforrását is ő tárta fel 1878-ban.

Lepence 1995-ben szenzációs régészeti esemény színhelye volt. Egy munkás, aki kb. 20 évvel ezelőtt dolgozott itt, jelentette, hogy annak idején a föld alatt kőfalakat találtak., de erről nem értesítettek senkit. Az elmondás alapján a régészek egy 18 m x 18 m alapterületű őrtorony maradványaira bukkantak. Egy félbetört tábla is napvilágra került, melyből megtudták, hogy a tornyot Valentinianus Flavius császár (364-375) építtette. A legszenzációsabb feltárás azonban három szépen kimunkált szoborfej volt, melyhez hasonlót hazánkban még nem találtak. Az egyik valószínűleg a császárt ábrázolja. A föld alatt újabb épületek várnak feltárásra.


Gizella-telep:

A Lepence-völgy mellett Gizella-telepen találjuk a nagymúltú gyógyintézményt, a Fővárosi Kórházat, közelében pedig a Pilisi Parkerdő lovasiskoláját (Gizella-major). A lovasiskola gyönyörű fekvésű pályáján rendezik meg minden évben a "Mátyás király lovasversenyt".

A településen található nevezetességek
A királyi palota   utcakereső >>
Az alsó vár   utcakereső >>
Fellegvár   utcakereső >>
FÜVÉSZKERT   utcakereső >>
Kálvária-kápolna   utcakereső >>
Kirándulóközpont   utcakereső >>
Mária-kápolna   utcakereső >>
Mátyás király mellszobra   utcakereső >>
Mátyás Király Múzeum   utcakereső >>
Római őrtorony   utcakereső >>
Római katolikus templom   utcakereső >>
Salamon torony   utcakereső >>


Szálláshelyek Vendéglátóhelyek Szolgáltatások Túraajánlatok
Település ismertetők:
Alsópetény Bánk Berkenye Bernecebaráti Borsosberény
Budakalász Budapest Csobánka Csomád Csörög
Diósjenő Dorog Dömös Drégelypalánk Dunabogdány
Dunakanyar Dunakeszi Erdőkertes Érsekvadkert Esztergom
Felsőpetény Fót Galgaguta Göd Gödöllő
Hont Horány Horpács Ipolydamásd Ipolytölgyes
Kemence Keszeg Kesztölc Királyrét Kismaros
Kisnémedi Kisoroszi Kosd Kóspallag Leányfalu
Leányvár Letkés Márianosztra Megyei Mogyorósbánya
Nagybörzsöny Nagyírtáspuszta Nagymaros Nagyoroszi Nézsa
Nógrád Nógrádsáp Nőtincs Őrbottyán Ősagárd
Páty Penc Perőcsény Pilisborosjenő Piliscsaba
Piliscsév Pilisjászfalu Pilismarót Pilisszántó Pilisszentiván
Pilisszentkereszt Pilisszentlászló Pilisvörösvár Pócsmegyer Pomáz
Pusztaberki Püspökhatvan Püspökszilágy Rád Regionális
Rétság Solymár Sződ Sződliget Szendehely
Szentendre Szigetmonostor Szob Szokolya Tahitótfalu
Tát Tata Tésa Tokod Tokodaltáró
Tolmács Üröm Vác Vácduka Vácegres
Váchartyán Vácrátót Vámosmikola Verőce Veresegyház
Visegrád Zebegény
program - mai napra: 0
Cégajánló
Duna-Dráva Cement Kft.

Vác
kavicsüzletág, cementgyártás, transzportbeton gyártás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nevezetesség
Szent Tamás kápolna
Esztergom
túra
Királyrét - Csóványos - Királyrét
típus: gyalog
Királyrétről indulva juthatunk el a Börzsöny-hegység legmagasabb pontjára, a Csóványosra (938 m)
apróhirdetés
Őrbottyáni lakatos cég keres lakatos-hegesztő kollégát azonnali munkakezdéssel. Főbb ...
Termelési kapacitás bővítés miatt, fémiparban ...
Sziasztok! Sofőr kollégát keresünk 3,5-t ponyvás Renault master tgk-ra raklapos ...
Ingatlanok Dunakanyarban
Ingatlanok Vácon
- ELADÓ ÉPÍTÉSI TELEK 420 m2 tehermentes építési telek tulajdonostól Vácon, Deákvár ...
- Eladó: Vác, Szent-Györgyi Albert utca 1 ...
© 2002-2006 DunaWeb Szolgáltató Kft. Szerkesztőség: info@dunakanyar.hu  ·  Impresszum  ·  Médiaajánlat  ·  Adatkezelési tájékoztató  ·  Panasz, észrevétel

INGATLAN.DUNAKANYAR.HU     APRO.DUNAKANYAR.HU     INGATLAN.DUNAKESZI.HU     APRO.DUNAKESZI.HU     APRO.VAC.HU     INGATLAN.VAC.HU    
INGATLAN.RAD.HU     APRO.RAD.HU     INGATLAN.KISMAROS.HU     APRO.KISMAROS.HU     INGATLAN.PUSPOKSZILAGY.HU     APRO.PUSPOKSZILAGY.HU