kezdetét veszi az idén nyáron első alkalommal megrendezendő, majd egész nyarat átívelő, a családokat aktív kikapcsolódásra és szórakozásra hívogató, Dunakanyar Nyári Játékok. A régióban június 1-je és augusztus 31-e között zajló ingyenes fesztiválsorozat „szülőatyja” a Dunakanyari és Pilisi Önkormányzatok Többcélú Kistérségi Társulásnak Irodája. A kezdeményezés a térség 9 településének összefogásával jött létre.
Dunakanyar kistérségét kedvező földrajzi adottságai mellett, kulturális és történelmi emlékeinek ápolása, tradícióinak életben tartása tette országszerte ismertté és kedveltté. Ez motiválta a főszervezőket abban, hogy ez évben első alkalommal a térség települései ne elszigetelten, egymás programjait keresztezve, hanem azokra építve, közösen szervezzenek egy több generációt megszólító nyári eseménysorozatot. A Dunakanyarban kilencen – Budakalász, Dunabogdány, Leányfalu, Pilisszentkereszt, Pomáz, Pócsmegyer, Szentendre, Tahitótfalu és Visegrád – álltak csatasorba, hogy fellelhető tudásukat és meglévő adottságaikat egy „kalapba” téve, ám egyéni színüket megőrizve egységeset hozzanak létre.
A fesztivál a leányfalui Reneszánsz Játékokkal veszi kezdetét, június 1-jén. A megnyitó napján a helyi Móricz Zsigmond Múzeum egyedülálló tárlatot mutat be a közönségnek „Reneszánsz motívumok a ma élő magyar népművészetben” címmel, melynek anyagát a Hagyományok Háza gyűjtötte össze. A látogatók ékszereket, úri és paraszti hímzéseket, habán kerámiákat, festett bútorokat és számos egyéb, az ország minden szegletéből összegyűjtött reneszánsz mintát magába foglaló tárgyat tekinthetnek meg. A tárlatból emellett a nyári játékok minden helyszínén ízelítőt kaphatnak, hiszen egy fotókiállításon is bemutatják a kiállítás legszebb tárgyait. Az egész napos program-kavalkádon túl este a Kecskés Együttes várja a családok apraja-nagyját a Hunyadiak korát idéző koncertjére.
A Dunakanyar Nyári Játékok minden programeleme színvonalas, egyben izgalmas, színes és szórakoztató. Tematikájában a 2008-as Reneszánsz Évhez kapcsolódik, négy, településenként visszatérő fő-pillére: a Corvinás Alkotó Tábor színes kézműves programjai, a „Reneszánsz motívumok ma élő népművészetünkben” és a „Pilisi-Dunakanyar az élővizek kincsestára” elnevezésű vándor-fotókiállítások, valamint a népmesék színpadra állítását célzó „Itt járt Mátyás király” című program-sorozat. Ez utóbbit is változatos előadásmódban láthatják az érdeklődők, hiszen hol egy bábszínház, hol egy színpadi produkció, hol pedig mesemondó előadásában hallgathatják a tanulságos Mátyás-meséket. Így a programsorozat szereplőiként fellép többek között a Habakuk Bábszínház, a Nevesincs Színház vagy az Árvácska gyermek-színjátszókör.
A szabadtéri programokon a gyerekeket és szüleiket többek között papírmerítés, nádtoll-vágás, tintagyártás, iniciálé-festés, hangszerkészítés, aranyos érme-verés, erő és ügyességi próbák, koncertek, színházi előadások, mesemondók, könnyűzenei koncertek várják.
A nagyszínpadon a Ghymes, a Kecskés Együttes, a Magyar Állami Népi Együttes, a Csillagszemű Táncegyüttes, a Felvidéki Rock Színház, a beregszászi Illyés Gyula Színház, a Hot Jazz Band, az M.H. Fúvószenekara, Tisza Bea és barátai, valamint a pilisszentkereszti Klastrom Színház várják a nagyérdeműt.
A programokon résztvevőket a fentieken túl számos meglepetés és apróbb-nagyobb ajándék várja. A fesztivál teljes, részletes programja a www.dunakanyar.org honlapon érhető el.
|