Dunakanyar.hu
Dunakanyar.hu FŐOLDAL  :  HÍREK  :  PROGRAMOK  :  APRÓHIRDETÉS  :  INGATLANOK  :  FÓRUM  :  TÚRAAJÁNLATOK
 

dunakanyar információ

katalógus

Fórum és hírlevél bejelentkezés
  TÁMOGATÓINK
időjárás
 
16°C
  Nappali: Éjszakai:
  17°C 8°C
részletes időjárás
frissítve: 2016-04-18 22:10.
  Partnerek

PEST MEGYE TURISZTIKAI HONLAPJA

  KAPCSOLAT
DunaWeb Szolgáltató Kft.
2600 Vác, Szüret u. 14.
Tel.: 06-27-999-090
mobil: 20-5262-634
info@dunakanyar.hu




társasjátékok
LÁTVÁNYOSSÁGOK, NEVEZETESSÉGEK

  típus település kulcsszó  
   

Helytörténeti Múzeum
Pomáz
Pomázt a hat nemzetiség településének is nevezik. A török korban kipusztult településre a XVII. század végén elsőként a szerbek telepedtek le. Később (még a boszniai háború idején) is érkeztek. Viseletüket, mindennapjaikat éppúgy megismerhetjük a kiállításon, mint az 1720-as években betelepülő dél-német lakosságét. Dokumentumok számolnak be a II. világháború utáni kitelepítésekről is. A kitelepített németek leszármazottai ma vendégházat építenek a múzeum udvarában.
A településen szlovákok is megtelepedtek, majd a múlt század folyamán bolgár kertészek is költöztek Pomázra. Ma e két utóbbi nemzetiség képviselői már igen kis számban vannak jelen, jórészt asszimilálódtak a magyarságba. A hatodik nemzetiséget a romák jelentik.
A múzeum másik épületében szakszerű helytörténeti kiállítást tekinthetünk meg, ahol a régészeti emlékeken kívül a rendezők megemlékeznek a falu világhírű szülöttéről, a régész Alföldi Andrásról. Újabban geológiai részlege is létesült a kiállításnak.



Nyomtatható verzió

Pomáz
megye: Pest lakosság: 16 honlap: www.pomaz.hu
(Paumasch)
Fekvése, megközelíthetősége, lakossága, területe:

A Budakalásszal összeépült város a Pilis kapujában, a Dera-patak völgyében húzódik végig mintegy 4 kilométer hosszan. Északi részén a Mesélő-hegy, távolabb a Kő-hegy szegélyezi. Megközelíthető a 11-es főútról 2 km-es letérővel, vagy Csobánka illetve Pilisszentkereszt felől és a Budapest-Szentendre HÉV-vonalon. Lakossága: 16 445 fő, belterülete: 532 ha, külterülete: 4904 ha.


Története:

A település neve valószínűleg latin eredetű: Pomosus = gyümölcsben gazdag. Más magyarázatok szerint az ószláv pomazati = megszentelni szóból származik.
Pomáz évezredek óta lakott helynek számított, az újkőkorból, a rézkorból és a bronzkorból is maradtak ránk régészeti leletek. A római kor emlékei közül egy kőszarkofág, pénzek és feliratos kövek az ismertebbek, valamint több római villa nyomai is előkerültek.
Pomáz létezéséről az első hivatalos írásos emlék II. Béla 1138-ban kelt oklevele, melyben a község Pomac néven szerepel. Az Árpád-kori falu és környéke a Dunakanyarban folyó szőlőművelés központja lett. A XII. században a dömösi apátságnak voltak itt szőlőbirtokai, majd száz év múlva a margitszigeti domonkos apácák tulajdonába került. A XIV. századtól a Kartal nemzetség leszármazottai birtokolták ezt a területet. 1368-ban keltezett oklevél említi őket először. Nagy Lajos király templomot épített ide az Árpád-kori templom helyére. A templomhoz a királynék várkastélya kapcsolódott, melyet a pilisi vadászatok során keresték fel. A vadászkastély virágkorát a XV. század második felében élte. Utolsó lakója II. Lajos felesége, Mária királyné volt, de a mohácsi csata után ez a kastély is elpusztult. Később Pomáz is a Budán székelő pasák tulajdonába került. A másfél évszázados török hódoltság alatt a falu lakossága erősen megfogyatkozott. A felszabadító hadjáratok után szerbek telepedtek meg itt a XVII. század végén. Majd később több hullámban németek és szlovákok érkeztek. A XX. század elején megnőtt az idetelepülő magyarság száma. Később cigány családok is költöztek ide.

A cigány, a német és a szerb kisebbségek hagyományait, kultúráját a községben több évtizedes múlttal rendelkező nemzetiségi együttesek és évente megrendezendő nemzetiségi találkozók is ápolják.

A nagyközség jeles lakói voltak:

• Glykais Gyula olimpiai aranyérmes kardvívó,
• Alföldi András történész, akadémikus,
• Jankovits Gyula szobrászművész,
• Vujicsics Tihamér zeneszerző, népzenekutató.

Budapest szívétől félórai HÉV-utazás után csodálatos természeti környezetben sétálhat, kerékpározhat, lovagolhat a turista. A helyi lovasiskolában a kiránduláshoz lovat bérelhet. A város fölé emelkedő hegyek, a Nagy-Csikóvár; alatta a Kartalia; lefelé hanyatlik finom vonulatával a Bölcső-hegy és a Messelia; a Kő-hegy meredek sziklái. Itt található a Holdvilág-árok, a Gyopár- és a János-forrás; Nyerges-hegység; a másik oldalon a Majdánpola domjai mögött a Nagy- és Kis-Kevély; valamint az Oszoly nyújtanak ideális kikapcsolódást, felüdülést.

A városban HÉV-állomás, posta, étterem, panzió, turistaszálló, kerékpárszervíz található.
A HÉV-állomás előtti térről indulnak azok az autóbuszok, amelyekkel a Pilisszentkereszten keresztül Dobogókő, a hegység leglátogatottabb turisztikai központja érhető el.

A város a Duna-Ipoly Nemzeti Park területének része. A Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom vigyáz a környék természeti értékeire.
A településen található nevezetességek
A Kő-hegy   utcakereső >>
A Teleki-kastély   utcakereső >>
A Vujicsics- ház   utcakereső >>
Hősi emlékmű   utcakereső >>
Helytörténeti Múzeum   utcakereső >>
Luppa-mauzóleum   utcakereső >>
Magyar Néprajzi Gyűjtemény   utcakereső >>
MAGYAR NÉPVISELETI GYŰJTEMÉNY   utcakereső >>
Református templom   utcakereső >>
Római katolikus plébániaház   utcakereső >>
Római katolikus templom   utcakereső >>
Római kori szarkofág   utcakereső >>
Római kori villa maradványai   utcakereső >>
Szent Orbán-kápolna   utcakereső >>
Szerb emlékkereszt   utcakereső >>
Szerb templom   utcakereső >>
program - mai napra: 0
Cégajánló
Daidalos B&M Kft.

Vác
ablak dunakeszi, műanyag nyílászáró, műanyag nyílászárók, műanyag ajtó, bejárati ajtó, redőny, reluxa, ablakpárkány, ablak vác, ablakcsere dunakeszi, nyílászárók, nyílászáró, ablakok, ablakcsere vác, ablakbeépítés, ablak árak, műanyag ablak vác, műanyag ablakok, műanyag ablak árak, műanyag ablak beépítés, műanyag ablak profilok, műanyag ablak dunakeszi
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nevezetesség
Kálvária-kápolna
Vác
túra
Börzsönyi gyermekvasút Kismaros-Királyrét
típus: vonat
apróhirdetés
Őrbottyáni lakatos műhelybe ...
2021-ben alapított, működő egyszemélyes Kft. eladó. Érd.: 06 30 235 7978
...
Ingatlanok Dunakanyarban
Ingatlanok Vácon
- Vácon, a Levél utcai Lidl áruháznál, közel az állomáshoz teremgarázsban levö, zárható 12 ...
- Lidl körforgalomnál önálló, zárható teremgarázs kiadó. Közel a vasútállomáshoz.
Ingatlanok Dunakanyarban
- Eladó családi ház. Az ingatlanban található 2 hálószoba, konyha, fürdő és ...
© 2002-2006 DunaWeb Szolgáltató Kft. Szerkesztőség: info@dunakanyar.hu  ·  Impresszum  ·  Médiaajánlat  ·  Adatkezelési tájékoztató  ·  Panasz, észrevétel

INGATLAN.DUNAKANYAR.HU     APRO.DUNAKANYAR.HU     INGATLAN.DUNAKESZI.HU     APRO.DUNAKESZI.HU     APRO.VAC.HU     INGATLAN.VAC.HU    
INGATLAN.RAD.HU     APRO.RAD.HU     INGATLAN.KISMAROS.HU     APRO.KISMAROS.HU     INGATLAN.PUSPOKSZILAGY.HU     APRO.PUSPOKSZILAGY.HU