Dunakanyar.hu
Dunakanyar.hu FŐOLDAL  :  HÍREK  :  PROGRAMOK  :  APRÓHIRDETÉS  :  INGATLANOK  :  FÓRUM  :  TÚRAAJÁNLATOK
 

dunakanyar információ

katalógus

Fórum és hírlevél bejelentkezés
  TÁMOGATÓINK
időjárás
 
16°C
  Nappali: Éjszakai:
  17°C 8°C
részletes időjárás
frissítve: 2016-04-18 22:10.
  Partnerek

PEST MEGYE TURISZTIKAI HONLAPJA

  KAPCSOLAT
DunaWeb Szolgáltató Kft.
2600 Vác, Szüret u. 14.
Tel.: 06-27-999-090
mobil: 20-5262-634
info@dunakanyar.hu




társasjátékok
LÁTVÁNYOSSÁGOK, NEVEZETESSÉGEK

  típus település kulcsszó  
   

Katolikus templom
Püspökszilágy
Egykori elődje a török hódoltság előtt épült és Szent Márton tiszteletére szentelték fel. A XVIII század elején Dwornkovitz Mihály püspök a püspökszilágyi plébániát újraszervezte, s a templomot P.Berényi József buzgólkodása nyomán használható állapotba hozták. Az akkor még kicsiny épület felszentelésére 1715-ben került sor, majd 1746-48 között Althann Károly püspök jóformán újjáépítette és felszerelte.
A boltíves szentéllyel épült templom mennyezete faborítású, egydarabból faragott faoszlopok tartották a kórust, amelyre később 1853-ban került Bakos József orgonaépítő-mester 6 mutációs orgonája. Ez a templom csaknem 170 évig állott, míg a már roskadozó épületet lebontották. A bontás 1914 március 17-én kezdték, s a Bánhegyi géza királyi mérnök tervei alapján épített új templomot még ugyanez évben november 15-én szentelték fel.
A neogót stílusban épült templom egyhajós, támpilléres szerkezetű, félkörív-alaprajzú szentéllyel. Toronymagassága 29,4 m (a kereszt csúcsig), szélessége 10,76 m, hosszúsága 29,44 m.
Több mint háromnegyed évszázad múltán időszerűvé vált az épület teljes felújítása. A munkálatokat 1990-95 között készültek Talapka István esperes-plébános kezdeményezései nyomán, s az Ő vezetésével.
A rtemplom oltárképe Szent Márton legendáját eleveníti meg, amint fél köpenyét a hidegtől elcsigázott koldusnak adományozza. A község 1792-ben elhunyt plébánosa Ehn Bernát két képet festee temploma számára, Immaculata képe ma a mellékoltáron, Assumpta a kórus alatt található.




Nyomtatható verzió

Püspökszilágy
megye: Pest lakosság: 756 honlap: www.puspokszilagy.hu
Püspökszilágy története


Püspökszilágy Váctól délkeletre a Nyugati Cserhát nyúlványai között búvik meg, a várostól mintegy 15-16 kilométer távolságban. Határa 2530 hektárnyi területének nagyobbik felét ma is összefüggő, - jórészt tölgyes, cseres – erdők foglalják el. A hajdani időkben ezek az erdőrengetegek jóval nagyobbak voltak, s amint erre a község neve is utal, igen jelentős volt a Szil-fával benőtt terület. Püspökszilágy határa másik két település különálló határát is magába olvasztotta a letűnt évszázadok során. A két település Szór és Garlan.. Szór első okleveles emléke egy az 1332-37-es évekből származó pápai tizedjegyzék.
Sajnos Püspökszilágyról kevés írásos emlék maradt fenn, ennek oka, hogy a község története szorosan összefonódott a váci Püspökségével. A kezdetektől fogva a püspöki birtok része volt és maradt egészen 1945-ig.
A török időkben Szór és Garlan községek elpusztultak és egybeolvadtak Püspökszilággyal, amely lakottan élte túl e nehéz időket.
A török kiverése után újabb megpróbáltatások, szenvedések vártak az akkori lakosokra. A felszabadított területeken a török helyett II. Lipót katonái követelték maguknak a gabonát, pénzt, húst, s még sok mindent, ami szükséges volt a hadviseléshez. Az országot feladni kényszerülő török elleni csaták, majd a Rákóczi szabadságharc hadi eseményei és az azokkal együtt járó adóterhek, „rekvirálások” újra meg újra menekülésre késztették a lakosságot. A falu lakossága 1715-re mindössze 12 jobbágy és 2 zsellércsaládból állott.
A következő években, évtizedekben újabb betelepítésekkel – bár nem túl gyorsan, de fokozatosan – emelkedett a falu lélekszáma.
Másik csalhatatlan jeleként a meginduló közösség-szerveződésnek, ebben az évben (1715.) hozták rendbe a község templomát. 1719-ben készült el Szilágy község első ismert pecsétnyomója, amely a közigazgatás megszerveződésére mutat.
A XIX. század első évtizedeinek reformmozgalmai vezettek el az 1848/49-es szabadságharcig, amelynek helyi eseményeiről egyetlen hiteles adatnak sikerült nyomára bukkanni: ez szerint a nemzetőrség VI. Őrnagyi kerületében 100 püspökszilágyi katona harcolt.
1876-ban 735 lakos élt Szilágyon. A lakosság száma egy 1910-res monográfia szerint 1002-re emelkedett. Ezekben az években épült meg a Váchartyán-Kisnémedi-Püspökszilágy közötti közút és a távbeszélő hálózat.
Az első világháborúban 224 katona vonult be és 35 hősi halált halt.
A háború végén, a húszas években épült meg a falu községháza. 1926-ban kapta meg az építésre a megbízást Csikos István váci építőmester, és 1928-ra készen állt az épület.
A második világháború 1944. December 8-án érte el szilágy községet az előrenyomuló szovjet hadsereggel. Bár a községet sem emberéletben, sem épületeiben nem érte kár, a község lakói megtapasztalhatták ismét az idegen hatalom katonáinak rablásait, fosztogatásait.
1945 március 15-én megjelenő kormányrendelet hatására 12 taggal megalakult a Földosztó Bizottság. 1948-ban kiépült az elektromos hálózat a faluban és a Váchartyánban felavatott gépállomás jó munkalehetőséget teremtett a környéken. A lakosok száma 1960-ra 1131 főre nőtt. 1964-ben megkezdődött az új iskolaépület-szolgálati lakás építése, a hajdani mészárszékből készült iskola helyén. 1966-ban felépült a labdarúgó pályán a sportöltöző. 1968-71 között épült az új művelődési otthon, amely a település méretei alapján ma is tiszteletet parancsoló intézménye a községnek. Az 1972-ben megkezdett vízvezeték építés újabb jelentős állomása volt Püspökszilágy fejlődésének, amely azonban nem csak a középületek építésében mutatkozott meg.
A biztatónak induló fejlődést 1975 törte meg: A kormányhatározat nyomán megvalósított „nagyközségesítés” – a másik két községgel együtt visszavetette Püspökszilágy önálló létének esélyeit.

Forrás: Czéh lászló: Püspökszilágy (Püspökszilágy, 1996)
A településen található nevezetességek
A Csíksomlyói Mária szobor   utcakereső >>
A feszület   utcakereső >>
A művelődési ház   utcakereső >>
Az iskola és az óvoda   utcakereső >>
Baptista imaház   utcakereső >>
Katolikus templom   utcakereső >>
Polgármesteri Hivatal   utcakereső >>
program - mai napra: 0
Cégajánló
Daidalos B&M Kft.

Vác
ablak dunakeszi, műanyag nyílászáró, műanyag nyílászárók, műanyag ajtó, bejárati ajtó, redőny, reluxa, ablakpárkány, ablak vác, ablakcsere dunakeszi, nyílászárók, nyílászáró, ablakok, ablakcsere vác, ablakbeépítés, ablak árak, műanyag ablak vác, műanyag ablakok, műanyag ablak árak, műanyag ablak beépítés, műanyag ablak profilok, műanyag ablak dunakeszi
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nevezetesség
Kálvária
Nagyoroszi
túra
Drégelypalánk-Diósjenő túra
típus: gyalog
A Fitt-Fut Alapítvány túraajánlata:
Drégelypalánkról indulva - a piros jelzésen - a 444 méter magasan fekvő Drégelyvárhoz érkezünk. Innen a kék jelzésen haladva a ...
apróhirdetés
Tapasztalt pultost/felszolgálót keresünk! +36303600026
Biztos érdeklik kapott hitel € 5000 € 2.000.000 ?? a hitel finanszírozása Ön igényeinek ...
Kedves leendő főzni tudó Kolléganőnk! 20 fő befogadására alkalmas ...
Ingatlanok Dunakanyarban
Ingatlanok Vácon
- Ez a tégla épület nagyon jó állapotban van. Tulajdonosa egy Kft. A ház a város ...
© 2002-2006 DunaWeb Szolgáltató Kft. Szerkesztőség: info@dunakanyar.hu  ·  Impresszum  ·  Médiaajánlat  ·  Adatkezelési tájékoztató  ·  Panasz, észrevétel

INGATLAN.DUNAKANYAR.HU     APRO.DUNAKANYAR.HU     INGATLAN.DUNAKESZI.HU     APRO.DUNAKESZI.HU     APRO.VAC.HU     INGATLAN.VAC.HU    
INGATLAN.RAD.HU     APRO.RAD.HU     INGATLAN.KISMAROS.HU     APRO.KISMAROS.HU     INGATLAN.PUSPOKSZILAGY.HU     APRO.PUSPOKSZILAGY.HU