Dunakanyar.hu
Dunakanyar.hu FŐOLDAL  :  HÍREK  :  PROGRAMOK  :  APRÓHIRDETÉS  :  INGATLANOK  :  FÓRUM  :  TÚRAAJÁNLATOK
 

dunakanyar információ

katalógus

Fórum és hírlevél bejelentkezés
  TÁMOGATÓINK
időjárás
 
16°C
  Nappali: Éjszakai:
  17°C 8°C
részletes időjárás
frissítve: 2016-04-18 22:10.
  Partnerek

PEST MEGYE TURISZTIKAI HONLAPJA

  KAPCSOLAT
DunaWeb Szolgáltató Kft.
2600 Vác, Szüret u. 14.
Tel.: 06-27-999-090
mobil: 20-5262-634
info@dunakanyar.hu




társasjátékok
LÁTVÁNYOSSÁGOK, NEVEZETESSÉGEK

  típus település kulcsszó  
   

Kápolna
Diósjenő
A Köves-Haraszttal körülvett 276 méter magas Kápolna dombon - ma is látható Árpád-kori hatszögletű kápolna romjaira - 1993-ban felépített félköríves kis kápolna, előtte a Golgotával.
Az épülettől pár méterre szintezési alappont (geodéziai és esztétikai tájérték) található.

Látogathatóság módja: szabadon látogatható.
Cím: Kápolna domb (Köves-haraszt)

Nyomtatható verzió

Diósjenő
megye: Nógrád lakosság: 2 782 honlap:
Fekvése, megközelíthetősége, lakossága, területe:

Diósjenő a börzsönyi és a nógrádi táj találkozási pontján épült üdülőhely és turisztikai központ. A Börzsöny kapujának is nevezik. Megközelíthető a 2-es főútról kb. 9 km-es kitérővel, valamint a Balassagyarmat-Romhány vasútvonalon. Lakossága: 2850 fő, belterülete 150 ha, külterülete pedig 5600 ha.

Története:

Diósjenő ősidőktől fogva lakott hely volt, ugyanis csiszolt kőeszközökre, kő- és bronzkori földvárak maradványaira bukkantak a régészek. Avarok, kvádok, markomannok, majd szláv népesség lakott a vidéken. Több vár is állt akkoriban a környéken: Pogányvár, Csehvár, Kámorvár.
A Diósjenő melletti tó fontos katonai eseménynek volt tanúja i. sz. 173-ban. Marcus Aurelius római császár büntetőhadjáratot indított a rómaiakat háborgató barbárok ellen, és itt, a diósjenői-tónál ütközött meg velük. A rómaiak győzelmét emlékmű hirdeti a csata helyén.
Diósjenő nevéből arra következtethetünk, hogy a honfoglalás idején a magyar Jenő törzs tagjai telepedtek meg ezen a vidéken, ahol valószínűleg sok diófa termett. A dió és a Jenő szó egyaránt török eredetű. Az utóbbinak jelentése: bizalmas, tanácsadó, miniszter.
Diósjenő és a mellette lévő vár már a XIII. században fennállott. Zsigmond király 1437-ben Lévai Cseh Péternek adta zálogba. Halála után a husziták szerezték meg a környéket és építették meg azt a várat, amelynek romjai a községtől nyugatra lévő Csehvár-hegyen ma is megtekinthetők. Kálvin tanai már a XVI. század végére eljutottak ide.
Diósjenő a XV. század második felében mezővárosi kiváltságokra tett szert. A középkorban vámszedési joggal is rendelkezett. A török hódoltság után Dobó Ferenc, majd Esterházy Miklós herceg volt a község földesura. Azután az esztergomi érsekség és a váci püspökség birtokolta a vidéket. Végül a Sváb-család tulajdonába került. A falu határában álló kastély az ő nevüket viseli.
A szőlőhegyi kápolna építésekor kör alakú fal alapjaira bukkantak, amely valószínűleg templom lehetett.

A faluban óvoda, általános iskola, orvosi rendelő és posta működik.
A község infrastruktúrális ellátottsága jó.

A falu legjelentősebb munkahelyteremtői:
Vill-Tesz, Erdészet, Tejfarm-Kft, Vox-automatika, baromfitelep.

A község közelében lévő vulkanikus közetből felépülő Kámor-hegyet és Csertányt tölgy-, bükk- és kőriserdők borítják. A település a Duna-Ipoly Nemzeti Park területének része. Különleges növényritkaságokat figyelhetünk meg a környéken. Ilyen a kosbor, nőszirom, tárnicsfajok, szirti páfrány, havasalji rózsa, gímpáfrány, alhavasi varázslófű. Gazdag az állatvilág is. A szerencsésebb turista kerecsensólymot, parlagi sast, fekete gólyát, foltos szalamandrát is láthat barangolásai során.

Számos turistaút indul innen a Börzsönybe és a Cserhátba egyaránt. A falu határában lévő tó igazi víziparadicsom. Külön strandfürdő áll a turisták rendelkezésére. A sátorozni vágyókat pedig a Petőfi utcában lévő kemping várja. S azokat a vendégeket, akik nem a kempingben szeretnének éjszakázni, falusi vendéglátás keretében tudják elszállásolni.

A helybeliek azt remélik, hogy az idegenforgalom és a falusi turizmus kiemelten nagy hasznot hozó ágazattá növi ki magát.


Rendezvény:

Minden év júliusában rendezik meg a látványos eseményekben bővelkedő falunapot, amelynek pontos ideje a Jenő névnap utáni hétvége.
A településen található nevezetességek
Békési – Fritz féle feszület   utcakereső >>
Felszabadulás park és emlékmű   utcakereső >>
Honfoglalási kopjafa   utcakereső >>
I. világháborús emlékmű   utcakereső >>
II. világháború emlékmű   utcakereső >>
Jenői-tó   utcakereső >>
Kápolna   utcakereső >>
Katolikus temető   utcakereső >>
Kinizsi utcai pincék és présházak   utcakereső >>
Könyvet tartó nő szobra   utcakereső >>
Millecentenáriumi kopjafa   utcakereső >>
Nagy Gedeon síremléke   utcakereső >>
Öreghegyi felső pincesor   utcakereső >>
Piret báró síremléke   utcakereső >>
Református temető   utcakereső >>
Református Templom   utcakereső >>
Római Katolikus Mindenszentek Temploma   utcakereső >>
Sváb kastély   utcakereső >>
Szentgyörgyi István emléktábla   utcakereső >>
Zsibak – forrás   utcakereső >>
Zsidó temető   utcakereső >>
program - mai napra: 0
Cégajánló
Daidalos B&M Kft.

Vác
ablak dunakeszi, műanyag nyílászáró, műanyag nyílászárók, műanyag ajtó, bejárati ajtó, redőny, reluxa, ablakpárkány, ablak vác, ablakcsere dunakeszi, nyílászárók, nyílászáró, ablakok, ablakcsere vác, ablakbeépítés, ablak árak, műanyag ablak vác, műanyag ablakok, műanyag ablak árak, műanyag ablak beépítés, műanyag ablak profilok, műanyag ablak dunakeszi
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nevezetesség
Az egykori pálos kolostor
Márianosztra
túra
Nagybörzsönyi körtúra
típus: gyalog
A Fitt-Fut Alapítvány túraajánlata:
Kellemes túra, ami a Börzsöny szélén elterülő faluból, Nagybörzsönyből (Szobról busszal közelíthető meg) indul és oda is érkezik ...
apróhirdetés
Tündéri Jack russel terrier fajtiszta kiskutyák eladók! Egy kan és négy szuka ...
Kiadó 30 nm-es minigarzon 1főnek alkalmas!110 000 Ft/ hó rezsivel együtt!Kaució egy ...
Vác és környékéről, légtechnika rendszer szerelésében ...
Ingatlanok Dunakanyarban
Ingatlanok Vácon
- ELADÓ 420 m2 tehermentes építési telek tulajdonostól Vácon, Deákvár városrészben, az ...
- Vác, Szent-Györgyi Albert utca 1 ...
Ingatlanok Dunakanyarban
- Eladó ház Sződligeten! Tulajdonostól eladó egy 3 szintes ház Sződliget ...
© 2002-2006 DunaWeb Szolgáltató Kft. Szerkesztőség: info@dunakanyar.hu  ·  Impresszum  ·  Médiaajánlat  ·  Adatkezelési tájékoztató  ·  Panasz, észrevétel

INGATLAN.DUNAKANYAR.HU     APRO.DUNAKANYAR.HU     INGATLAN.DUNAKESZI.HU     APRO.DUNAKESZI.HU     APRO.VAC.HU     INGATLAN.VAC.HU    
INGATLAN.RAD.HU     APRO.RAD.HU     INGATLAN.KISMAROS.HU     APRO.KISMAROS.HU     INGATLAN.PUSPOKSZILAGY.HU     APRO.PUSPOKSZILAGY.HU