Dunakanyar.hu
Dunakanyar.hu FŐOLDAL  :  HÍREK  :  PROGRAMOK  :  APRÓHIRDETÉS  :  INGATLANOK  :  FÓRUM  :  TÚRAAJÁNLATOK
 

dunakanyar információ

katalógus

Fórum és hírlevél bejelentkezés
  TÁMOGATÓINK
időjárás
 
16°C
  Nappali: Éjszakai:
  17°C 8°C
részletes időjárás
frissítve: 2016-04-18 22:10.
  Partnerek

PEST MEGYE TURISZTIKAI HONLAPJA

  KAPCSOLAT
DunaWeb Szolgáltató Kft.
2600 Vác, Szüret u. 14.
Tel.: 06-27-999-090
mobil: 20-5262-634
info@dunakanyar.hu




társasjátékok
LÁTVÁNYOSSÁGOK, NEVEZETESSÉGEK

  típus település kulcsszó  
   

Fáy András egykori présháza
Fót
A reformkor neves írója és közgaszdásza 1837-ben emeltetetett itt présházat, amelynek gyakori vendégei voltak a korszak jelentős személyiségei. Megfordult itt Bajza, Kölcsey, Kossuth és Széchenyi is. 1842-ben Vörösmarty Mihály itt írta és szavalta el egy baráti társaságnak a Fóti dal című költeményét. (A Szózat költőjének Németh Kálmán fóti szobrászművész által készített mellszobra egyébként a templom előtti parkban látható.) Az egykori borház ma hangulatos vendéglő.

Fáy András egykori présháza

Fáy András emléktáblája

Nyomtatható verzió

Fót
megye: Pest lakosság: 18 honlap: www.fot.hu
Budapestről közvetlen út vezet Fótra, és elérhető az M3-as autópályáról Mogyoródnál letérve, vagy vasúton: Budapest-Vácrátót-Vác vonalon.


A község közelében levő területről a Bécsi Képes Krónika is említést tesz az 1074. március 14-én itt történt csata kapcsán. A község nevének legendás magyarázata is ehhez az eseményhez kapcsolódik. Salamon király ellen Vácról Cinkota felé erre vonultak csapataikkal Géza és László hercegek, amikor a hagyomány szerint útközben (a mai Fót vidékén) László foltot tetetett elszakadt nadrágjára. Ha a legenda nem is támasztható alá történeti forrásokkal, azért a község nevének ma is elfogadott tudományos magyarázata szerint a "folt" szó "rész"-t, "darab"-ot, "embercsapatot" jelent, melyből a község neve származtatható. Az mindenesetre biztos, hogy nevét először egy 1353-ban keletkezett oklevélben olvashatjuk, melyben Domokos mester amiatt tiltakozik, hogy az ősei által birtokolt Fótot a király, I. (Nagy) Lajos másnak adományozza.


A török hódoltságot követő lakatlanságot pár év múltán a lakók folyamatos visszavándorlása váltotta fel. A lakosok számának növelését a Bohus földesúri család a XVIII. században főleg evangélikus szlovákok telepítésével szorgalmazta. A Károlyi család tulajdonába több birtokoscsere után került a vidék. A XIX. század elejétől egészen 1945-ig a birtokukban maradt. Károlyi István a család legnevesebb tagja, a híres kastély építtetője. Ugyancsak ő szerelt fel önállóan egy huszárezredet 1948-49-ben.

Fót rendkívül impozáns épületekkel (plébánia, iskola) övezett központjának tervezését Ybl Miklósra bízta Károlyi István. A korábbi templom átépítésével családja temetkezési helyét kívánta létrehozni. Az 1825-ben kezdődött építkezés a szabadságharc után, csak 1855-ben fejeződött be. Az ország legszebb romantikus együttese jött itt létre.

A település leginkább a hatalmas Károlyi-birtok átalakításával létrehozott gyermekvárosáról ismert. Itt működik a Károlyi István Gyermekközpont, régi s ma még talán ismertebb nevén, a Fóti Gyermekváros. 1957-ben hozták létre az állami gondozásba kerülő gyerekek ellátására, nevelésére. 1957. november 15-én száz "honfoglaló" gyerek költözött be a nemzeti értékként számon tartott klasszicista stílusú fóti Károlyi-kastélyba.

Fóton élt Garay János költő, író 1851-ben. Itt írta Szent László című versét.

A község fölött, a Somlyó-hegy oldalában van Fáy András egykori présháza. Sok kortárs író volt itt vendég hajdan. Itt írta és szavalta el Vörösmarty a Fóti dalt 1842-ben, a szellemi élet kiválóságaiból álló baráti társaságának.



A településen található nevezetességek
Fáy András egykori présháza   utcakereső >>
Garay János lakása   utcakereső >>
Kálvária   utcakereső >>
Károlyi kastély   utcakereső >>
Németh Kálmán Emlékház   utcakereső >>
Református templom   utcakereső >>
Római katolikus plébániaház   utcakereső >>
Római katolikus templom   utcakereső >>
Sikátorpusztai templomrom   utcakereső >>
XIX. századi lakóház   utcakereső >>
program - mai napra: 0
Cégajánló
Daidalos B&M Kft.

Vác
ablak dunakeszi, műanyag nyílászáró, műanyag nyílászárók, műanyag ajtó, bejárati ajtó, redőny, reluxa, ablakpárkány, ablak vác, ablakcsere dunakeszi, nyílászárók, nyílászáró, ablakok, ablakcsere vác, ablakbeépítés, ablak árak, műanyag ablak vác, műanyag ablakok, műanyag ablak árak, műanyag ablak beépítés, műanyag ablak profilok, műanyag ablak dunakeszi
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Nevezetesség
Fáy András egykori présháza
Fót
túra
Dömös - Rám-szakadék -Dömös
típus: gyalog
Látnivalók: falumúzeum, Rám- szakadék, Prépostsági romok
apróhirdetés
Térkövezést, kerítés építést, telek takarítást vállalok!
Kiadó hosszú távra 2023. decemberi költözéssel Vác Deákvár, Sas utcai társasház 1. ...
Kétdiplomás, barátságos amerikai ANYANYELVŰ angol magántanár új tanítványokat ...
Ingatlanok Dunakanyarban
Ingatlanok Vácon
- Eladó Vácon a Kőhíd lakótelepen egy zöldövezeti, 2 ...
- ELADÓ ÉPÍTÉSI TELEK 420 m2 tehermentes építési telek tulajdonostól Vácon, Deákvár ...
© 2002-2006 DunaWeb Szolgáltató Kft. Szerkesztőség: info@dunakanyar.hu  ·  Impresszum  ·  Médiaajánlat  ·  Adatkezelési tájékoztató  ·  Panasz, észrevétel

INGATLAN.DUNAKANYAR.HU     APRO.DUNAKANYAR.HU     INGATLAN.DUNAKESZI.HU     APRO.DUNAKESZI.HU     APRO.VAC.HU     INGATLAN.VAC.HU    
INGATLAN.RAD.HU     APRO.RAD.HU     INGATLAN.KISMAROS.HU     APRO.KISMAROS.HU     INGATLAN.PUSPOKSZILAGY.HU     APRO.PUSPOKSZILAGY.HU