környezetvédelem
2006. június 1. - Fót
Zajtérkép
Stratégiai zajtérkép készül Budapestről és vonzáskörzetéről. Stratégiai zajtérkép készül 2007. júliusáig Budapest és az agglomerációjába tartozó 21 településről, így Fótról is. Ezt követőn, az elkészült zajtérkép alapján intézkedési tervek kerülnek kidolgozásra 2008. júliusáig.
A 2002/491 EK direktíva és a módosított magyar környezetvédelmi törvény felhatalmazása alapján a 2004-ben megalkotott „Környezeti zaj értékeléséről és kezeléséről” szóló 280/2004. (X.20.) kormányrendelet előírja, hogy 2007. júliusáig stratégiai zajtérképet kell készíteni az 1 milliónál nagyobb lakosságszámú nagyvárosoknak és agglomerációjuknak, 2008. júliusáig pedig az elkészült zajtérképre épülő intézkedési tervet kell kidolgozni.
A rendelet hatálya alá tartozik Budapest és vonzáskörzete is, amely a fővárost és a jogszabályban kijelölt, 21 agglomerációs települést foglalja magába: Dunakeszi - Fót - Csömör - Kistarcsa - Kerepes - Pécel - Vecsés - Gyál - Dunaharaszti - Szigetszentmiklós - Diósd - Érd - Halásztelek - Törökbálint - Budaörs - Budakeszi - Solymár - Üröm - Budakalász - Pomáz - Szentendre.
A zajtérkép elkészítésében résztvevő önkormányzatokkal együtt 2005. május 30-án Együttműködési Megállapodást írtunk alá, amelyben rögzítettük a projekt előkészítésében (azaz a pályázat kidolgozásában), illetve a projekt megvalósításában való részvételi szándékunkat, és elköteleztük magunkat az együttműködés mellett.
A pályázati anyag elkészültét követően 2005. október 4-én írtuk alá a Társulási Megállapodást, a célból, hogy a kormányrendeletben meghatározott feladatok együttes végrehajtásához és a projekt megvalósításához kialakítsuk a szükséges kapcsolat- és együttműködési rendszert. A Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) a zajtérkép elkészítéséhez szükséges forrás megteremtésére pályázati úton biztosított lehetőséget. A pályázatot a 22 önkormányzat együttesen készítette el a Pályázat Előkészítő Alap (PEA) finanszírozásával. A „Budapest és vonzáskörzete zajtérképe” című pályázat 2005. október 7-én került benyújtásra a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatóságához. A KIOP Irányító Hatóság a pályázatot 2006. januárjában támogatásra érdemesnek ítélte, így a 22 önkormányzat 2006. március 20-án aláírhatta a projektre vonatkozó Támogatási Szerződést. A Fővárosi Önkormányzat, mint Kedvezményezett, a KIOP Irányító Hatóság, mint Támogató, a KvVM Fejlesztési Igazgatósága, mint Közreműködő Szervezet és a projektben résztvevő 21 települési önkormányzat, mint Partner írta alá a Támogatási Szerződést.
A támogatás összege 680.007.329,- Ft, melynek 75 százalékát az Európai Regionális Fejlesztési Alap, 25 százalékát pedig a hazai központi költségvetés biztosítja. A támogatás összege teljes egészében fedezi a projekt összköltségét, és önrészt egyik önkormányzattól sem igényel.

Forrás:
www.fot.hu