érdekesség
2021. augusztus 5. - Regionális
Ezeket érdemes tudni az aggregátorok működéséről
Az aggregátorok (más néven áramfejlesztők) állandó villanyellátást képesek biztosítani az olyan helyeken, ahol egyébként nem érhető el villamos hálózat. Míg a világ szerencsésebb részén (ide tartozik Magyarország is ebből a szempontból) ezeket a készülékeket ritkábban, például építési területen használják leginkább, a világ egyes részein az áramkimaradás olyannyira szokásos és gyakori, hogy lakóházaknak is általánosan megtalálható kelléke egy aggregátor, míg egyes helyszíneken ez az elektromos energia elsődleges forrása.

Milyen típusú aggregátorok léteznek?

Fontos megkülönböztetni hordozható, önindítós, egy- és háromfázisú áramfejlesztő aggregátorokat. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy melyik lenne a leginkább megfelelő arra a feladatra, amire szánjuk, érdemes kapcsolatba lépni a szakeladókkal, akár online, akár egy fizikailag létező boltban vásárolnánk ilyen készüléket.

Milyen szokásos felhasználási formák léteznek Magyarországon?

Az építési területek mellett óriási segítséget nyújtanak ezek az áramfejlesztő készülékek településeken kívül épült házak és lakókocsik számára is. De van, akik ilyen áramfejlesztőt egy hajós kirándulásra visz magával, hogy semmi esetre sem maradjon áram nélkül. Ha elég üzemanyagot viszünk magunkkal, a felhasználási területek gyakorlatilag végtelenek: bárhol képesek lehetünk áram előállítására.
Olyan létesítmények esetén, amely működőképes akar maradni egy esetleges áramkimaradás során, elengedhetetlen az áram pótlása: legyen szó fűtőrendszerekről, szerverparkokról vagy más számítógépekről, egy aggregátor nagy segítség és problémamegoldó tud lenni előre nem várt események során is.

A teljesítmény a lényeg!?

A különböző áramfejlesztők teljesítménye rendkívül eltér. Így lehetséges az, hogy a legolcsóbb modell csak néhány tízezer forint (jelenleg kb. 40.000 Ft), míg a drágább modellek könnyedén egy millió forint felett vásárolhatók meg.

Nem nagy meglepetés, de nem is nyilvánvaló mindenki számára: általánosságban a nagyobb súly és méret nagyobb teljesítménnyel bír. Nem feltétlenül kell azonban ágyúval verébre lőni: ha elég egy néhány tízezer forintos készülék teljesítménye, nem érdemes több százezret ebbe fektetni.
A teljesítmények első kategóriája 800 W - 1500 W közötti, ez a kisebb, háztartási igényeket ki tudja elégíteni. Megfizethető kategóriában találunk 1500 - 3000 W közötti teljesítményeket is, míg ipari felhasználásra érdemes az 5000 W feletti teljesítményűek közül válogatni.

Egy- vagy háromfázisú áramfejlesztőt válasszunk?

Ha elsőre nem tudjuk a választ, akkor minden bizonnyal az egyfázisú lesz a megfelelő darab. Háromfázisú aggregátort akkor kell vásárolni, ha háromfázisú áramra van szükség az működtetni kívánt berendezés használatához.

Személyesen vagy online?

Az utóbbi másfél évben nem véletlenül került előtérbe az online webáruházakból a vásárlás. Egy aggregátor esetében nyilván kellemesebb, hogyha a házunkhoz érkezik a termék, mintha (valószínűleg) sokat kell érte autózni, majd megemelni, otthon kibontani stb.

Azonban érdemes mindent elolvasni a leírásban, hogy valóban egy megfelelőt válasszunk ki és vegyünk meg (1 vagy 3 fázisút, megfelelő méretűt és teljesítményűt stb, stb, stb.)

A leírásokon kívül az online áruházakban is beszélhetünk „hús-vér” emberekkel a kérdéseinkkel kapcsolatban.