érdekesség
2019. február 12. - Dunakanyar
Így óvd szemedet a vízparton!
Bár még igen hidegek a reggelek, a nyár valahogy minden évben egy szempillantás alatt érkezik meg - észre sem vesszük, és máris a Dunakanyarban lógatjuk a lábunkat, gyönyörködve az elképesztő tájban. A nyaralás hevében azonban gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni egészségünk, különösen a szemünk megfelelő védelméről, így most összegyűjtöttünk néhány tippet, amivel megóvhatod érzékeny látószervedet az erős UV sugárzástól!

Az, hogy mennyire tartjuk fontosnak látásunk, szemünk egészségét, egyénileg változó - míg egyesek kényesen ügyelnek, hogy minden óvintézkedést betartsanak, addig mások ezt valamivel könnyebben veszik, és a lehető legnagyobb nyugalommal süttetik a hasukat a vízparton, még kifejezetten veszélyes, tűző napsütésben is. Sajnos, a jó idő beköszöntével sokan feledkeznek meg arról, hogy egészen korán, már tavasszal, április-május környékén rendkívül felerősödnek az UV-sugarak káros hatásai, ami nem csak a bőrünkre gyakorol kifejezetten negatív hatást, hanem szemünkre is. Hosszú távú, rendszeres sugárzás mellett olyan szembetegségek fordulhatnak elő, mint a szürkehályog megjelenése, színlátás és éjszakai látás gyengülése, sárgatest sorvadás vagy a kúszóhártya - nézzük, hogyan akadályozhatod meg ezeket!

Az egészséges szem alapvetően megdolgozik saját egészségéért - a szemhéj és a pillák mechanikai védelmet nyújtanak a szennyeződések és alkalomadtán az erős fény ellen, a könny pedig az apró méretű idegen anyagokat száműzi sérülékeny szervünkből. Mindemellett az ő feladata, hogy folyamatosan „olajozza” a gépezetet, ezzel védve azt a kiszáradástól.

A szakértők szerint viszont nem elég csak a szervezetünk védekező képességeire hagyatkoznunk ennél az érzékeny szervnél: folyamatosan védeni kellene látószervünket – akár télen, akár nyáron tartózkodsz huzamosabb ideig nappal a természetben, szükséged lehet egy jó minőségű, optikusnál vásárolt polarizált napszemüvegre. Ez a napszemüveg azért más, mint a párezer, ne adj’ isten párszáz forintos társai, mert lencséje kizárólag a függőlegesen érkező fényt engedi át a szemedhez, míg a vakító fény káros sugarait távol tartja tőle. A tükröződésmentes lencse nem csak nekünk, felnőtteknek kötelező az erős és hosszútávon igen káros UV sugárzás miatt: a gyerekek szaruhártyája még nem olyan fejlett, mint a miénk, így nekik még nagyobb szükségük van szemük védelmére - arról nem is beszélve, hogy a kicsik milyen vagányan festenek egy-egy gyermekeknek szánt napszemüveg modellben.

Természetesen ezeken kívül is tehetsz szempárod egészségének megőrzése céljából. Igyekezz - amennyiben módod van rá -, hogy a tűző nyári napsütésben minél kevesebbet tartózkodj a természetben, illetve a közvetlen sugárzás alatt. Húzódj árnyékba, ha tudsz, és ne csak a strandra vezető autóúton viselj jó minőségű napszemüveget - de azért a naptejről se feledkezz meg!

Forrás: Eyerim