érdekesség
2018. november 27. - Regionális
5 fontos dolog, amit tudnia kell, ha albérletbe költözne
Az ingatlanpiacon jelenleg uralkodó árak miatt sokan nem engedhetik meg maguknak a saját ingatlan vásárlását. Nem ritka, hogy családi segítség hiányában igencsak problémás lehet az ingatlanvásárlás. Ilyenkor nincs más választás, mint az albérlet. Az árak városonként másként alakulnak, de sajnos tény, hogy a nagyvárosokban gyakran 80-100 ezer forint környékén vannak a bérleti díjak. S hogy mi alapján érdemes választani? Cikkünkben most a startlak.hu segítségével olyan dolgokra hívjuk fel a figyelmet, amelyek mindenképpen odafigyelést érdemelnek az albérletválasztás során!

1. Csak szerződéssel éri meg!

Az albérletek között gyakran találkozni olyan lehetőségekkel, melyek nem társulnak szerződéskötéssel. Fontos pedig, hogy a megbízhatóság és a tervezhetőség érdekében korrekt módon megírt szerződés alapján válasszuk egyik vagy másik albérletet. A szerződéskötés abban is segítséget nyújt, hogy ne fordulhasson elő az a kellemetlen helyzet, amikor néhány hónap után kitalálja a tulajdonos, hogy ő mégis inkább értékesítené az ingatlant. Fontos, hogy minden lényeges szabályt rögzítsünk a szerződésben, és a legjobb, ha ügyvéd előtt történik annak aláírása. Ez persze magában hordozza azt, hogy többet kell majd fizetni, hiszen az ingatlankiadás adóköteles tevékenység.

2. Ismerje meg kötelezettségeit!

Nem mindegy, mit vár el az ingatlan tulajdonosa az albérlőtől. A fizetésre vonatkozó információk átbeszélése alapvető, de az ingatlan állapota is mindenképpen figyelmet érdemel. Fontos, hogy rögzítésre kerüljön az, kit terhel a meghibásodások költsége, vagy milyen kötelezettségei vannak a kiköltözés alkalmával a bérlőnek.

3. A kaució már alap!

Napjainkban már aligha vehető igénybe albérlet a kezdeti kaució nélkül. A szerződésben kerüljön rögzítésre a kaució visszafizetésének minden körülménye is. Rendszerint két-háromhavi összegben szokott ez megállapításra kerülni. Enélkül aligha találhatunk albérletet, ezért valamennyi e célra szánt tőkével mindenképpen rendelkeznünk kell.

4. Számlafizetés a tulajdonosnak

Sok ingatlantulajdonos úgy igyekszik bebiztosítani magát a megbízhatatlan bérlőkkel szemben, hogy a közüzemi számlák saját nevére érkeznek, és a bérleti díj fizetésével egyidejűleg történik annak rendezése is. Nem véletlen az óvatosság, hiszen hányszor hallhattunk már olyanról, hogy a bérlő nem fizette a rezsit, és az végül az ingatlan tulajdonosra maradt. Fontos tehát, hogy tudjunk kalkulálni és rendelkezzünk minden hónapban olyan pénzmaggal, ami az esetlegesen kiugró költségeket is fedezni képesek.

5. Nem mindegy, ki a bérbeadó!

Itt érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amit sokan nem vesznek szemügyre, pedig az egész ingatlanhasználatot megkeserítheti. A bérbeadó részéről egyértelmű, hogy fontos a szimpátia a bérlő kiválasztásakor, de fordítva sincsen ez másként. Ha folyamatosan a bérlő nyakára jár a tulajdonos, az felettébb zavaró tud lenni. Ha látod a lehetőséget a bérbeadóban, hogy így viselkedne, akkor inkább keress másik albérletet! Sok bosszúságtól és kellemetlenségtől kímélheted meg magad.

S hogy hol érdemes albérletet keresni? Ma már szinte kivétel nélkül az internetet hívjuk segítségül akkor, ha ingatlan vásárlásról, bérbeadásról van szó. Nem csak érdeklődőként, hanem eladóként és albérletet kínálóként is jó szolgálatot tesznek az apróhirdetési oldalak, amelyek sokszor ingyenes hirdetés feladási lehetőséget kínálnak. Ennek köszönhetően eladó és vevő, bérbeadó és bérlő egyszerűen és gyorsan egymásra találhatnak.