érdekesség
2018. november 16. - Vác
Milyen veszélyeket rejt az ősz a kutyák számára
Érezhető a levegőben, hogy közeledik az ősz, rövidülnek a nappalok, és egyre gyakoribb a nyirkos, hűvös idő. Ez az évszak azonban nagyszerű kutyás programokra ad lehetőséget. Mivel már nem kell gutaütéstől tartani bátran tervezhetünk hosszabb túrákat, kirándulásokat a szabadban. Fontos azonban, hogy tudjuk, milyen veszélyeket rejt az ősz a négylábú barátaink számára, mint például a mérgező gombák, vagy vegyszerek. Ezeket fogjuk cikkünkben megvizsgálni.

Hideg, esős idő
Ősszel az időjárás sokkal szélsőségesebb váltásokra képes, mint más évszakokban. Nem ritkaság, hogy egy napon belül mi is a póló és rövidnadrág, illetve a pulóver, polár kabát és hosszúnadrág között váltogatjuk a ruházatunkat. A hirtelen megjelenő dér, metsző szél, vagy az esős, ködös idő kutyánkat éppolyan kellemetlenül érinti, mint bennünket. Ha kedvenced a kertben tölti a nap nagy részét, akkor biztosíts számára egy kutyaházat, akkor is, ha a kutyakennel fedett, hiszen csak ide tud bebújni, ha tényleg zordra fordul az időjárás.

Sötétség és köd, rossz látási viszonyok
Egyre ritkulnak a napsütéses nappalok, és hosszabbak a sötétben töltött órák is. A látási viszonyok rosszabbak, úgyhogy ha a forgalmasabb utakon nem akarod kockáztatni a saját és kutyád épségét, akkor használj fényvisszaverő nyakörvet, pórázt és ruházatot.

Sűrű avar
A levelek hullásával az erdőket és elhagyottabb területeket csodálatos avartakaró borítja be, de ez bizony veszélyeket is rejt az ebek számára. Mivel sokmindent eltakar a szemünk elől mindig figyelj, hogy a kutyád semmit ne egyen fel az avarból. A gombáktól kezdve a törött üvegen át a szemét darabokig sokmindent eltakarhatnak a levelek, amiket jobb, ha nem eszik meg.

Gombák
Különösen veszélyesek a mérgező gombák, amik szintén könnyen megbújhatnak a levelek alatt. Bár finom illatukkal csalogatóak négylábú barátaink számára, soha ne engedd kutyádnak, hogy gombát egyen. Akkor is ezt javasoljuk, ha gyakorlott gombaszedő vagy, és annyira biztos vagy a gomba ártatlanságában, hogy akár még te is megennéd (amit egyébként semmiképp sem javaslunk). Ez nem kegyetlenség, ugyanis kutyád nem fog tudni különbséget tenni a jó és a mérgező példányok között, és nem fogja érteni, hogy az egyiket miért szabad megennie a másikat miért nem. Így egyszerűbben megelőzhető, hogy egy óvatlan pillanatban elcsábuljon.

Ha mégis megtörtént a baj, akkor a következő tünetek esetén gyanakodhatsz:
- fokozott nyáladzás
- remegés
- hasfájás
- görcsök
- hasmenés
- hányás
- szokatlan izgatottság
- dölöngélő járás.

Egyes gombák máj- vagy veseelégtelenséget, vagy akár halált is okozhatnak. Bármelyik tünetet, vagy tüneteket tapasztalod kutyádon azonnal vidd állatorvoshoz, mert a gyors ellátás az életét is megmentheti!

Egér- és patkányméreg
A hűvösebb időben a kis állatok, rágcsálók is igyekeznek melegebb helyet keresni maguknak. Mi is lehetne ennél jobb, mint egy kellemes, meleg otthon. A környezet megváltozásával az állatok élőhelyei is változnak, és a rágcsálók kicsit túlságosan is közel költöztek az emberekhez. Ha te is olyan helyen élsz, ahol szükséges védekezni az egerek és patkányok ellen, akkor fokozottan figyelned kell kutyádra, hiszen számára ezek a csapdák és különösen a mérgek potenciális veszélyforrások.

Ha van erre mód, akkor célszerű úgy elhelyezni a mérgeket, ahol a háziállatok nem kerülhetnek kapcsolatba velük. Ha ez nem megoldható, akkor igyekezz mindig szemmel tartani kis kedvencedet. Tartsd meg a méreg csomagolását is, és ha mégis evett belőle, akkor vidd magaddal és mutasd meg az állatorvosnak. Fontos, hogy ilyenkor ne etess, itass semmit az állattal, mert ez csak a méreg felszívódását segíti elő.

Az alábbi tünetek utalhatnak arra, hogy kutyád evett a patkányméregből:
- erőtlenség
- kedvetlenség
- remegés
- alacsony testhőmérséklet
- görcsök
- véres vizelet
- habos, véres nyál vagy hányás

Bármelyik tünetet tapasztalod a fentiek közül azonnal telefonálj az állatorvosnak, vagy az állatklinikára, és mielőbb vidd is el kutyádat, hogy a szükséges kezelést megkaphassa. Nem szabad késlekedni, mert a mérgek kedvenced halálát is okozhatják.

Egyéb vegyi anyagok
Szerencsére egyre ritkább a molyirtó, naftalin használata, de tudnod kell, hogy ez is mérgező vegyi anyag, így veszélyes a kutyád számára.

Tünetei az alábbiak:
- nyáladzás
- hasfájás
- hányás
- remegés
- kedvetlenség

A hideg időben előkerül a fagyálló is, ami szintén mérgező anyagokat tartalmaz, így odafigyelést igényel. Saját autód környékén is figyelj, hogy ne hagyj fagyálló foltokat, és az utcán se engedd kutyádnak, hogy mindenféle folyadékot felnyalogasson. Mennyiségtől függően mérgezést, illetve kanálnyi mennyiségben a kutya méretétől függően akár halált is okozhat.

A fentiekhez hasonlóan, ha háziállatod belekóstolt a molyirtóba, vagy a fagyállóba, akkor mielőbb vidd állatorvoshoz, hogy elláthassa.

Kullancsok és bolhák
Mindenki tudja, hogy ősszel jókat lehet kirándulni, amit kis kedvenceink is nagyon élveznek. Figyeljünk azonban a kullancsok és bolhák elleni védekezésre, mert ősszel és tavasszal különösen elszaporodnak ezek a vérszívók. Általános tévhit, hogy csak az erdőben kell tartanunk tőlük, ami nem igaz, mert a városban parkokban, vagy akár kertjeinkben is tanyát verhetnek.

Kutyák és macskák esetében is hatékonyak a kullancs- és bolhairtó nyakörvek, illetve cseppek formájában alkalmazható spot-on készítmények. Azonban a nagyobb kirándulások után mindenképpen célszerű átvizsgálni magunkat és kutyánkat is.

A fenti listából talán úgy tűnhet, hogy az ősz mégsem olyan csodálatos, hiszen minden sarkon veszély leselkedik négylábú barátainkra. Ebben az időszakban tényleg odafigyelést igényelnek kedvenceink, ez azonban senkit ne tántorítson el attól, hogy kiélvezze a legszebb őszi napokat! Ha tudjuk mire figyeljünk, akkor pedig biztonsággal indulhatunk el, hogy közös élményeket gyűjtsünk legjobb barátunkkal, a kutyánkkal.