közélet
2018. szeptember 27. - Dunakanyar
Ön is halogatja a fűtéskorszerűsítést otthonában? Ne tegye, most ingyen belevághat!
Az elmúlt napok, hetek időjárása mindannyiunkat emlékeztetett arra, hogy nemsokára beköszönt az ősz, és ezzel együtt a 2018/19-es fűtési szezon. Vannak, akik nyáron elvégezték a szükséges energetikai korszerűsítéseket ingatlanjukon, de sokan az utolsó pillanatig halogatják a felújításokat. Ha Ön is szomorúan és enyhe gyomorgörccsel gondol az elkövetkező hűvösebb napokra, akkor olvasson tovább, mert még most is érdemes belevágni! A kedvező hitelkonstrukciók és alacsony kamatok miatt ugyanis akár ingyen is megvalósíthatja a tevezett fejlesztéseket, hogy ez a tél ne a didergéssel teljen.

Hamarosan beköszönt az ősz és ezzel együtt a hűvösebb és egyre rövidülő nappalok. A fűtési szezon idén is szeptember 15-én indul hivatalosan, így ha eddig nem tette meg, érdemes még az utolsó meleg napokban felkészülni a közelgő télre. Ma Magyarországon a felhasznált összes energia 40 százalákát épületeink emésztik fel. Mivel ennek 80 százalékát a fűtés, hűtés, melegvíz előállítása illetve főzés formájában hasznosítjuk nagyon nem mindegy, hogy az otthonunkban felhasznált energia milyen mértékben hasznosul.

Hazánkban a lakások 70 százaléka műszaki és hőtechnikai szempontból elavult, korszerűtlen berendezéseket használ és az épület hővesztesége is igen jelentős. Jól mutatja ezt az a tény is, hogy napjainkban még egy bécsi lakás fele annyi energiát használ fel, mint egy azonos alapterületű budapesti lakás.

Az épületenergetikai korszerűsítés így rendkívül fontos része az energiahatékonyság fejlesztésének. Ennek legfontosabb elemei a külső szigetelés, a fűtési rendszer korszerűsítése, a nyílászárócsere valamint a megújuló energiák alkalmazása. Ezek legcélszerűbb felhasználása épülettípusonként különböző mértékű, de tanulmányok igazolják, hogy megfelelő korszerűsítésekkel akár 60 százalékot is megspórolhatunk.

Azt azért fontos megjegyezni, hogy a fenti fejlesztések nem fognak mind beleférni a tél előtti felújításokba, de legalább a nyílászárók cseréjét mindenképpen érdemes megejteni. Ezzel is jelentős megtakarítást érhetünk el, nem is beszélve arról, hogy ezután nyugodtan ülhetünk az ablak mellett anélkül, hogy lefagyasztanák a derekunkat. A nyílászáró csere általában egy-két nap alatt lezajlik, és előzetes engedélyekre is csak rendkívüli esetekben van szükség (például műemléki védettségű épület esetén).

Érdemes azonban a fűtési rendszert is felülvizsgálni, mert egy korszerűtlen készülék nem csak hatékonyságban marad alul a modern berendezésekkel szemben, de akár veszélyes is lehet. Emiatt fontos, hogy ha nem felel meg a konvenktor vagy kazán a kor követelményeinek, akkor vágjunk bele a felújításba. Természetesen egy kéménybélelés, kazáncsere vagy gáztervezés nem 1 napos munka, de érdemes belevágni akár még idén is.

A szigetelés szintén egy időigényesebb folyamat, de ha rászánjuk az időt és pénzt, akkor óriási hatása lesz. Egy családi ház hővesztesége a falakon keresztül akár 30 százalék is lehet, ami a szigeteléssel jelentősen csökkenthető.

Korszerűsítés giga beruházás nélkül?

Ha nem áll rendelkezésünkre a felújításhoz szükséges teljes fedezet akkor sem kell lemondanunk a munkálatokról, mert jelenleg akár hitelből is megfinanszízozhatjuk. Az alacsony kamatok ma ideális körülményeket teremtenek, hogy azok is belevághassanak a fejlesztésbe, akik önerőből nem tudnák ezt megfinanszízozni. Mielőtt hozzákezdenénk természetesen készítsünk előzetes számításokat, és konzultáljunk szakemberekkel is! Azonban tanulmányok és többezer valós hazai példa is igazolja, hogy egy komplex energetikai korszerűsítéssel lehetséges annyit megtakarítani a havi költségeken, hogy a hitel törlesztőrészletét ki tudjuk fizetni belőle.

Érdemes a beruházás előtt az ingatlan zöldkártyáját is elkészíttetni, így tisztába kerülünk a jelenlegi állapotokkal, és útmutatást is kapunk, hogy milyen korszerűsítéseket célszerű elvégezni. Ha tisztában vagyunk a tennivalókkal és az összegekkel, akkor nézzünk szét a piacon, hogy a számunkra ideális hitelkonstrukciót megtaláljuk. A legjobb megoldás persze, ha rendelkezésünkre áll a befektetéshez szükséges fedezet, de mint írtuk hitelből is megvalósítható a beruházás. Nézzen körül, hogy energetikai korszerűsítésre vannak-e pályázatok, mint például a tavaly is kiírt Otthon Melege Program. Összességében tehát érdemes minél előbb foglalkozni a fejlesztésekkel, hogy a lehető leghamarabb élvezhessük előnyeit otthonainkban.