érdekesség
2017. szeptember 12. - Regionális
Itt az őszi cipővásárlás ideje!
Beköszöntött az ősz, és vele együtt az iskolaszezon. A reggelek egyre hűvösebbek, és napközben is csupán néhány órás melegre lehet számítani, emellett egyre nagyobb valószínűséggel lehet esőre is számítani. Itt az ideje, hogy őszi cipőt vásároljunk gyermekünknek, nem mindegy azonban, milyet.

Milyen legyen az őszi gyerekcipő?

Ahogy az idő egyre hidegebbé válik, úgy felejthetjük el a gyermekeinkre adott gyerek szandálokat, és vehetjük elő a melegebb és zártabb őszi lábbeliket. Szezonváltáskor mindig nagy tortúra a szülőknek az őszi vagy épp tavaszi cipők beszerzése, csak néhányan örülhetnek, hogyha gyermekük nem nőtte ki az előző szezonban vásárolt cipőcskét. A legtöbb gyermeknek az első években olyan rohamos ütemben nő a lábmérete, hogy egy évben akár 2-3 cipőméretet is kinőnek. Ilyenkor aztán a szülőnek minden szezonváltáskor komoly anyagi terhet jelent egy-egy új lábbeli megvásárlása, sokan emiatt is hajlamosak az olcsóbb, viszont kevésbé jó minőségű lábbeliket választani.

Pedig a gyermekcipő minősége kulcskérdés a gyermek izom-, váz- és gerincrendszerének fejlődése szempontjából. Egy jó cipőben ugyanis könnyebb a helyes testtartás kialakítása, mint olyanban, amely nem nyújt megfelelő támasztékot a kicsik lábainak.

Térjünk hát rá arra, milyen egy megfelelő gyermekcipő az ortopéd szakemberek szerint! A legtöbb gyermek, amikor megtanul járni, még nem rendelkezik kellő lábizomzattal, ezért látjuk úgy, hogy befelé vagy kifelé dőlnek a kis lábak, ez azonban még nem lúdtalp. Ilyenkor a kicsinek, a lábához képest nagy súlyt meg kell tartania, ki kell, hogy alakuljanak az izmok, izomcsoportok, ezért láthatunk ilyet. A lúdtalp kialakulása a nagyobb (5-6 éves kortól) gyermekekre jellemző, az ok ugyanaz: a nem elég erős izomzat megléte. Erre az esetre választhatunk számukra szupinált cipőket, azzal a kitétellel, hogy tudjuk: a szupinált cipő nem fogja megerősíteni a lábakat, azt csupán lábtornával érhetjük el.

A megfelelő gyermekcipő a helyes pozícióban tartja a lábakat, érdemes a legkisebbeknek emiatt magas szárú lábbeliket választani, egészen 7-8 éves korig is. Ezek nem engedik befelé vagy kifelé dőlni a bokát, így korrigálják a helytelen járást. Fontos a megerősített sarokrész, az ún. kéreg, erre fokozottan figyeljünk, ugyanis nem minden lábbeli rendelkezik ezzel. A könnyű, rugalmas talp segíti a járást, mivel a gyermekek még sokat mozognak, futkosnak, fontos, hogy azt ne nehezítsük fölöslegesen. A rugalmatlan, kemény talpú cipőkben nehéz a mozgás, ami indokolatlanul nagy terhet ró a gyerekekre.

A kialakítás mellett fontos, hogy a gyermekek cipője természetes, jól szellőző anyagból készüljön, az őszi cipők esetében a legjobb, ha bőrből készülnek, és ügyeljünk rá, hogy a belső rész anyaga is természetes legyen. Mivel ősszel sok a csapadék, nem megfelelőek azok a cipők, amelyek lyukacsosak, vagy vászonból készülnek, hiszen ezek esős időben könnyen átázhatnak.

Erősítsük a gyermekek lábát!

A lábak izomzatának megerősítése az első lépésektől kezdve igen fontos feladata a szülőknek, egyrészt a lúdtalp kialakulásának elkerülése, másrészt a helyes testtartás kialakítása miatt. A lábfejek és a talp izomzatát erősíthetjük a sok egyenetlen talajon való járkálással (pl. nyáron mezítláb fűben, homokon, kavicsos talajon, stb.), remek lehetőségei ennek az ún. mezítlábas parkok, amelyek szerencsére egyre nagyobb számban találhatóak meg hazánkban is.

Végeztessünk a gyerekekkel kifejezetten a lábizmokat erősítő lábtornát, ezek gyakorlatait letölthetjük az internetről vagy ortopéd szakemberhez is fordulhatunk segítségért.