érdekesség
2017. augusztus 2. - Regionális
Hogyan zajlik a nyelvvizsga menete?
A nyelvvizsga napjainkban az élet számos területén nélkülözhetetlen. Nem csak a diploma megszerzéséhez szükséges, hanem számos álláshirdetésben olvashatjuk, hogy a megfelelő szintű nyelvismeret előny, vagy éppen elvárás. A hazai munkavállalók gyakran döntenek úgy, hogy külföldön igyekeznek boldogulni, s ilyenkor is jól jön a gyakorlatban is használható nyelvtudás. A legnépszerűbb kétségtelenül az angol nyelv, de a német nyelvterület kínálta munkalehetőségek apropóján érdemes ezen a másik variáción is elgondolkodni nyelvválasztás előtt.

Ismétlés a tudás anyja

De mégis min múlik a sikeres nyelvvizsga? Mit tehetünk annak érdekében, hogy a kudarcélmény helyett már elsőre helyt álljunk a megmérettetésen? Nem lehet elégszer hangsúlyozni a gyakorlás és az ismétlés fontosságát. Nem elég, ha csak a nyelvtanfolyam keretein belül foglalkozunk a tanulással, hiszen az igazán mély munka otthon zajlik, ahol rögzül a tudás. A szóbeli vizsgára történő felkészülés során rendkívül fontos, hogy élőszóban gyakoroljuk a felmerülő feladattípusokat. A célirányos felkészülés egyébként az írásbeli kapcsán is nélkülözhetetlen. Az online elérhető feladatok lehetőséget teremtenek arra, hogy kifejezetten olyan területeket vegyünk át, melyek előfordulnak majd a vizsgán.

Érkezzünk korábban!

A nyelvvizsga előtt két héttel már megtudhatjuk az online fiókon keresztül, hogy pontosan hol és hánykor kell majd megjelennünk. Ne várjunk ezzel a kezdésig, nem árt, ha már legalább húsz perccel korábban érkezünk, hiszen ekkor már várható, hogy név szerint szólítanak, és természetesen személyazonosságunkat is igazolni kell érvényes személyi igazolvánnyal, útlevéllel, vagy jogosítvánnyal. A vizsgázók vizsgakód matricákat kapnak, melyet a válaszlapokra kell majd felragasztani. Ha szeretnénk a terembe bevinni ételt, italt, akkor arra mindenképpen ügyeljünk, hogy fogyasztásukkal ne zavarjunk másokat. Azt talán felesleges is megemlíteni, hogy a mobiltelefonokat feltétlenül ki kell kapcsolni.

Vizsgakód matrica a válaszlapokra

Az írásbeli vizsgára egységes idő áll rendelkezésre, azon belül a vizsgázó dönti el, hogy az egyes részekre mennyi időt kíván fordítani. A feladatlap borítóján minden szükséges információ megtalálható, s amint a felügyelő utasítást ad a feladatlap kinyitására, akkor tehetjük csak meg azt. A válaszlapokon az arra kijelölt helyre kell felragasztani a vizsgakód matricát. Mivel a feladatlapról a válaszlapra másolgatásra nem elegendő az idő, ezért azonnal a válaszlapra kell elhelyezni a válaszokat.

Abban az esetben, ha nem értjük a feladatot, vagy bármilyen kérdésünk van, akkor kézfeltartással kell azt jelezni. Fontos, hogy amint lejár az idő, a feladatmegoldást azonnal szüntessük be. Komplex kétnyelvű nyelvvizsga esetén 5 vizsgarész, egynyelvű vizsgánál 4 van, s ezek egyenként 2-4 feladattípust foglalnak magukba. Fontos, hogy már a felkészülés során is e típusokat vegyük sorra, így kaphatunk egyfajta speciális rálátást az egyes feladatokra.

Az írásbelit követi a szóbeli nyelvvizsga, melynek beosztását is ekkor függesztik ki. Azonosítás szintén szükséges, de a kiértesítő levél, a vizsgakód matricát tartalmazó lap és a szótár is fontos, hogy nálunk legyenek. A konkrét szóbeli megmérettetés előtt 10 percünk lesz arra, hogy átgondoljunk a kapott témákat és azokhoz jegyzeteket készítsünk. Szótár ugyan használható, de a megfelelő tudás hiányában mit sem ér az, ráadásul a szótárazásra sem elegendő az idő.