közélet
2016. február 10. - Vác
Külföldi sikerek előtt a Váci Dunakanyar Színház
A Váci Dunakanyar Színház és a Nemzeti Színház koprodukciója, az Yvonne, burgundi hercegnő című előadás sikerrel szerepel mind a két teátrumban, és már külföldi fesztiválok szervezői is felfigyeltek a Gombrowich-mű újszerű feldolgozására, amit három meghívás is bizonyít.

A produkció először májusban, az ukrajnai Herszonban szerepel majd a műsoron a XVIII. Melpomena Tavrija Nemzetközi Színházi Fesztiválon, októberben pedig a szintén ukrajnai Lvov (Lemberg) fesztiválján illetve a lengyelországi Radomban, a Nemzetközi Gombrowicz Fesztiválon is bemutatják.
- Mindhárom találkozó a világ rangos fesztiváljainak sorába tartozik. Nagy megtiszteltetés a meghívás ezekre az eseményekre. Várakozással és lelkesedéssel készülünk külföldi szerepléseinkre, amelyek egy újabb mérföldkövet, lépcsőfokot jelentenek színházunk életében. Erről Kis Domonkos Márk igazgató beszélt, aki maga is szerepel az előadásban.
Witold Gombrowich darabjában Fülöp herceg szokásos délutáni sétája közben egy borzalmasan csúf és visszataszító lányra lesz figyelmes. Barátai kíméletlen és szemtelen gúnyolódásba kezdenek, ám Yvonne tudomást sem vesz megaláztatásáról, hallgat. Hallgatása pedig olyannyira felbosszantja a trónörököst, hogy elhatározza, feleségül veszi a tohonya torzszülöttet, mert hittel vallja: „Mindenkinek jut valaki, aki megőrjíti”.
S bár az udvar teljesen megbotránkozik a képtelen döntésen, a szülők, remélve, hogy fiuk felhagy a gyerekes játékkal, színleg mellé állnak. Fülöp „tréfájában” azonban nincs megállás. Yvonne-t a palotába viszik, ahol alaposan megbolygatja az addigi vélt harmóniát és a fennálló rendet. A körülötte lévők taszító tükörképévé válik, és bosszantó hallgatásával mindenkit „szóra bír”. Jelenléte régi titkokat, elhallgatott, ocsmány bűnöket hoz felszínre. Némaságának hangja van.
És bizony ebből a kellemetlen helyzetből csak egyetlen kiút van, a gyilkosság, mert az udvarnak le kell győznie ezt a riasztó, saját bűnüket megrajzoló akadályt.
A darab rendezője, az ukrán Jaroslav Fedoryshyn különleges koncepciója engedett a darab eddig megszokott játékhagyományából, és egy nagyon szép színésznő (Pataki Szilvia) kapta meg a főszerepet. A vonzó Yvonne-karakter megformálása még inkább megerősítheti a nézőt abban, hogy valójában az udvar a torz és ocsmány.
Kis Domonkos Márk egy tavalyi interjúban a darabválasztásról elmondta: épp Radomban, a Nemzetközi Gombrowicz Fesztivál zsűritagjaként látott egy nagyon rossz Yvonne előadást, s ekkor fogalmazódott meg benne, hogy csinálni kellene ebből a Gombrowicz műből egy teljesen másfajta olvasatot, Yaroslav Fedoryshyn szakmai életét, jellegzetes formavilágát ismerve pedig úgy gondolta, hogy őt kell felkérnie a feladatra.
(közcím lehetne) Városok, fesztiválok
Herszon ukrán kikötőváros a Krímtől északnyugatra, a Dnyeper torkolatánál fekszik, lakosainak száma több mint 300 ezer. Jelentős kulturális intézménye Kulisa Akadémiai Színház, mely a Melpomena Tavrija Nemzetközi Színházi Fesztivál szervezője is egyben.
Radom Lengyelország középső részén, a Mleczna folyó partján fekvő, több mint 220 ezer lakosú város. A település színházi hagyományai a 18. századba nyúlnak vissza, de állandó színháza csak 1948-tól van, a Jan Kochanowski Színház pedig 1976-ban alakult meg, s hosszú évek óta házigazdája a világhírű Nemzetközi Gombrowicz Fesztiválnak.
Lviv (másképp Lvov, korábban Lemberg) háromnegyed millió lakosú nagyváros, Ukrajna egyik jelentős kulturális központja, óvárosa a Világörökség része. Színházi fesztiválja eddigi viszonylag rövidebb története során máris világhírűvé vált.
Forrás: vac.hu