kulturális
2013. december 14. - Vác
Idegenvezetés Vácott - Vác város történelme
Vác (szlovákul Vacov, németül Waitzen, olaszul Vaccia) város Pest megyében. A Dunakanyar központjaként ismert település Pest megye negyedik legnagyobb lélekszámmal rendelkező városa, egyúttal vonzó idegenforgalmi célpont – egyrészt 900 éves történelme, másrészt gazdag kulturális élete miatt. Katolikus Püspöki Székhely.
Kedvező adottságai miatt a terület évezredek óta lakott, már a honfoglalás korában is település volt a mai Vác helyén. A Váccal kapcsolatos első írásos említés 1074-ből származik, mikor az alsó-szászországi Yburg város évkönyve Watzenburg néven szól a városról. 1075-ből való a Garamszentbenedeki Apátság alapítólevele, ebben Wac civitas néven szerepel a város.
A Váci Püspökség alapjait I. István király rakta le, a püspökséget mégis I. Géza alapításának tekintik. Ettől kezdve az egyház végig jelentős szerepet játszott a város életében. A mindenkori püspök volt a város földesura, a jelenlévő főpapi udvartartás révén a város építészetileg és kulturális szerepét tekintve a kezdetektől fontosnak számított.

A középkorban a vízpart mellett egy kiemelkedő részen megépült a váci vár. Szükség volt rá, hiszen a város a történelmi Magyarország középpontjában volt, így a fontos hadiesemények mindig érintették. Így történt ez az 1241-es tatárjárás idején is, mikor a mongolok az ott biztonságot kereső lakossággal együtt felégették a vártemplomot és a püspöki udvartartás épületeit. A tatárok távozása után IV. Béla a délnémet vidékről hívott telepeseket az elnéptelenedett romok közé, akik az addigi központtól északabbra telepedtek le, a város mai főtere köré és itt építették fel saját hagyományaik szerint a Szent Mihály tiszteletére szentelt plébániatemplomot, intézményeiket, lakóházaikat.

A XIV-XV. században a nagyhírű humanista püspök, Báthory Miklós hozott békét a városnak: szobrászokat, festőket, építészeket hívott Vácra. A békés virágzásnak a törökdúlás vetett véget: a várost többször megostromolta mindkét fél, de végül török kézre jutott, és csak 1686-ban szabadult fel végleg.
Az újjáépítést a Rákóczi-szabadságharc és az 1731-es tűzvész is hátráltatta, így a mai barokk város csak a XVIII. század második felére alakulhatott ki. A reformáció térhódításának hatására a XVIII. században a püspök megtiltotta a nem katolikusok szabad vallásgyakorlását, ami a református lakosság kitelepüléséhez vezetett: a református telepesek a ma már a város részét képező Kisvác néven alapítottak jobbágytelepet.

Erről, és még sok más történelmi érdekességről hallhatnak a váci Programiroda által szervezett idegenvezetéseken.
A Vác és környéke TDM Nonprofit Kft. által fenntartott turisztikai iroda segítséget nyújt a város megismerésében, testre szabott tanácsokkal és idegenvezetői szolgáltatással áll a turista csoportok, munkahelyi közösségek, iskolák, baráti társaságok rendelkezésére.
Idegenvezetői közel két órás időtartamban mutatják be a város nevezetességeit igény szerint német és angol nyelven is.

Az idegenvezetés megrendelhető a következő elérhetőségeken:

2600 Vác, Március 15 tér 17.

Telefon: +36 27 316-160
Fax: +36 27/316-464
E-mail: vac@tourinform.hu
www.tourinformvac.hu
www.turizmusvac.hu