egészség
2012. június 15. - Vác
Nyújtás Pajtás!
2012. június 17-én vasárnap ismét rajthoz áll a város. Vácon a Szérűskertben a Boronkay előtt lesz idén is felállítva a starthely, ahova a rendezők legalább ezer főt várnak. A futóeseményt idén is színes programok kísérik. A felkészülésről és a verseny előtti bemelegítésről már olvashattatok oldalainkon, viszont a verseny utáni nyújtás jelentőségéről még nem írtam.
A nyújtás minden edzés szerves része, legalább olyan fontos eleme, mint a bemelegítés, vagy a maximál erőt és állóképességet fejlesztő tartomány. A nyújtó gyakorlatokat két fő csoportba soroljuk és mindkettőnek más-más szerepe van az edzés során.

A mozgás dinamikája szerint megkülönböztetünk statikus és dinamikus nyújtó gyakorlatokat. Ki ne látott már sportesemények előtt bemelegítő csapatot, versenyzőket?! Azon túlmenően, hogy alaposan átmozgatják az egész testet és üzemi hőmérsékletre hevítik izmaikat, nyújtó gyakorlatokat is végeznek, méghozzá elsősorban dinamikus nyújtó gyakorlatokat.

Az edzés során a terhelés hatására az izmok rövidülnek, túlfeszítettek lesznek. A fáradás következtében jelentősen sérülékenyebbek is, ezért ilyenkor már csak statikus, kitartott nyújtó gyakorlatokat szabad végezni, különös odafigyeléssel. A nyújtás készíti fel az izmokat a pihenésre és elősegíti a tökéletesebb és gyorsabb regenerálódást. Nem utolsó szempont, hogy a nyújtás hatással van az izmok formájára, hosszabb, kecsesebb izmokat szépít.

Kihagyása sérülésveszélyt rejt magában és az újraterhelhetőség is jelentősen csökken. Alapos nyújtással csökkenthető az izomláz mértéke, rövidül a pihenőidő. Olykor-olykor ajánlatos segítőt kérni, de előre beszéljetek meg egy jelet, például kézszorítás, hogy mikor engedjen el, vagy lazítson a társ.
Az izmok a feszítésükkel ellentétes mozdulatokkal nyújthatók. Figyeld meg miként működik egy-egy izom a mozgás során és ellentétes irányú mozdulattal nyújthatod.

Amire mindenképpen oda kell figyelni az edzés végi nyújtás során, hogy tilos rugózni, csak fájdalomhatárig nyújtunk és fokozottan figyeljük az izmok reakcióját. A nyújtás során felléphet izomremegés, mely a hirtelen összehúzódó, védekező izom megelőző jele lehet a túlfeszítéssel szemben, ilyenkor enyhíteni kell a feszülésen. Ajánlatos a nyújtást jó levegőjű helységben, csendben vagy halk, nyugtató zenére végezni. A nyújtás során lélegezz mélyeket és kapcsold ki a külvilágot és próbálj csak befelé koncentrálni.

Csak a tökéletes nyújtással lesz teljes az edzés, ne siesd el, mindig szánj rá edzés végén legalább 8-10 percet!

Klein István
Személyi edző

www.edzematestem.hu
info@edzematestem.hu