egészség
2012. január 24. - Regionális
Dobd el a cigit! Sport legyen az új szenvedély!
2012. január elsejétől lépett hatályba az a törvény, mely megtiltja a dohányzást a legtöbb zárt közforgalmú helyen. Bírságot ugyan csak áprilistól szabnak ki a hatóságok, de a kávézók levegője már most sokkal kellemesebb szerencsére. A többi nemdohányzó nevében is köszönöm a jogalkotóknak a tisztább levegőt!

Tudta, hogy a dohányzás abbahagyása után egy hónappal 90 százalékkal csökken a dohányzás szövődményeinek kialakulása? Jogos a kérdés, miként tegyem le?!?

Javaslatom a következő:

A dohányzás káros hatásait nem kell részleteznem, hisz ezeket mindenki ismeri. A többség azzal is tisztában van, hogy erős függőségétől való megválás nem marad következmények nélkül. Mindenkinek van olyan ismerőse, aki letette a cigit és rövid időn belül 5-10 kilóval gyarapodott. Többnyire a javuló étvágy, illetve a rágyújtás mozdulatát helyettesítő nassolás az oka a hirtelen felszaladó súlytöbbletnek.

Hogyan kerüljük el a súlygyarapodást, ha le szeretnénk szokni a dohányzásról?

Megint az első számú alapszabályt kell említenem: fokozatosság és rendszeresség.

Abból kell kiindulni, hogy a dohányos ember élete is működő rendszer. Ebbe a rendszerbe tartozik a jelenlegi étrend, mozgás, munka, pihenés és a dohányzás is. Amint megváltoztatjuk a rendszer elemeit, a szervezetet alkalmazkodásra késztetjük. Egy dolog változtatása feltehetőleg nem okoz különösebb törést, de ha egyidejűleg több ponton is változtatunk, a következmények kiszámíthatatlanok lehetnek.
Javaslatom, hogy NE a dohányzás mellőzésével kezdjünk. Hozzuk előnyösebb helyzetbe szervezetünket és ezután tegyük le a cigarettát.

Először az alap állóképességet kell kialakítani, melyről itt olvashatsz. Amint kialakul szervezetünk megfelelő terhelhetősége, a nikotinhiánnyal szemben is könnyebben veszi fel a harcot. Amennyiben a hiányt nassolással akarnánk kompenzálni, sokkal kisebb a probléma, mert testünk extra kalóriamennyiségtől képes megszabadulni a sportolás által. Ne feledjük, ez csak akkor igaz, ha már szervezetünk állóképessége (a fáradással szembeni ellenálló képesség) elegendő ahhoz, hogy ténylegesen le tudjuk dolgozni a plusz energia bevitelt. Amint kialakult a szervezet megfelelő terhelhetősége, (ez általában 6-12 hét alatt még a rossz állóképességű, túlsúlyos embereknek is sikerül), mellőzhető a dohányzás.

A táplálkozási szokások fokozatos megváltoztatása a mozgás megkezdése után 2-3 héttel elkezdhető és folyamatosan át lehet állni egy egészségesebb, rendszeres étkezésre.

Tippek, ötletek az egészséges átálláshoz: nápolyi, sós mogyoró, csokidarabkák és más rágcsálni valók helyett hámozzunk sárgarépát, szeleteljük hosszában és ropogtassunk el egyet-egyet, amikor megkívánjuk. Természetesen káposztatorzsa vagy karalábé is tökéletesen megfelel a célnak.

Segítsük a méreganyagok ürülését megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék bevitelével, esetleg méregtelenítő, tisztító kúrával, lúgosítással.

Nagyon fontos! Edzés után legalább egy órán keresztül nem szabad rágyújtani, mert a sport közben kitágult hörgőkön keresztül a tüdő élénkebb vérellátásán át a szervezetbe a káros anyagok sokszorosa kerül!

Kitartás kívánok, hogy mielőbb egy új, egészséges szenvedély rabjává válhassanak!
Klein István
Személyi edző
www.edzematestem.hu
info@edzematestem.hu