egészség
2011. május 21. - Regionális
Az ötödik szeretetnyelv - A testi érintés
Jegyzetek Gary Chapman 'Egymásra hangolva - Az öt szeretetnyelv a házasságban' című könyvéből VIII/7. rész. Az elmúlt évek során már számos kutatás bebizonyította az érintés fontosságát. Azok, akiket csecsemőként, megölelnek és ölbe vesznek, későbbi érzelmi életük sokkal egészségesebben fejlődik majd, mint azoké, akik hosszú ideig nélkülözték a testi kontaktust.
Felnőttként a tapintás, kézfogás, a csók, az ölelés és a szexuális érintkezés is mind a szeretet kifejezésének eszközei. A test minden részén találhatóak tapintásérzékelő idegvégződések, melyek az agyhoz továbbítják az impulzusokat, majd az agy értelmezi ezeket és tudatosul bennünk, hogy milyen tapintású volt a bennünket érintő tárgy. Ebből fakadóan érezhetünk örömöt vagy fájdalmat és megállapíthatjuk, hogy a közeledés barátságos vagy ellenséges volt - e.

Egy kapcsolatban szeretetet fejezhet ki egy - egy gyengéd érintés a test bármely részén. Szintén figyelembe szükséges venni, hogy társunk mit is érzékel gyengédnek, mivel nem feltétlenül egyezik saját elképzelésünkkel. Legyenek találékonyak a testi érintés alkalmazásában és figyeljék társuk visszajelzéseit.

Legbensőbb énünk testünktől elválaszthatatlan, amely szeretetteljes érintésre vágyik. Tehát, aki távolságot tart testünktől az távol tartja magát lelkünktől is. Egy teljesen hétköznapi tevékenységet végezvén is kapcsolatba léphetünk a másikkal, mint pl.: ha tv nézés közben a kanapén egymás kezét fogják, vagy a házi teendők elvégzése közben egymás mellett elhaladva egy pillanatra egymáshoz érnek, olyankor lelkük is összekapcsolódik egy pillanatra. Válságos helyzetekben pedig kifejezetten sok erőt adhat a túlélésre.

Egy kapcsolatban a szeretet kifejezésére nem elegendő csupán a szexuális együttlét. A férfiak nemi vágyának fiziológiai alapja van, a nőknél ez azonban inkább érzelem vezérelt, tehát ha a nő azt érzi, hogy férje megbecsüli és elismeri, akkor meghitt testi kapcsolatra fog vágyni vele. Az érzelmi közelség híján azonban nem fog nemi vágyat érezni társa iránt. A házasságban előforduló szexuális zavarokat legtöbb esetben nem technikai nehézségek, hanem a betöltetlen érzelmi szükségletek okozzák, vagyis, ha mindkét fél kielégíti társa szeretetvágyát, akkor szexuális életük is rendben lesz.

Az utolsó részben a saját szeretetnyelv felismeréséről lesz majd szó.



Gerecze Réka Fanni
pszichológus

Felhasznált irodalom:
• Chapman, G. (2002): Egymásra hangolva, Az öt szeretetnyelv a házasságban, Budapest, Harmat Kiadó