egészség
2011. május 14. - Regionális
A negyedik szeretetnyelv - Szívességek
Jegyzetek Gary Chapman 'Egymásra hangolva - Az öt szeretetnyelv a házasságban' című könyvéből VIII/6. rész. Mi minden minősül szívességnek? Hosszasan lehetne sorolni, de íme, néhány mindennapi példa: házi munkák, háznál történő javítások, kisebb és nagyobb segítségek a másiknak. A szerelem hatása alatt az emberek általában olyat is megtesznek egymásért, amit házasságban a szerelmi láz enyhülésével vagy elmúlásával már nem, avagy már nem olyan intenzitással. A cselekedeteket számos tényező befolyásolja, mint pl.: az egyén személyiségtípusa, a gyermekkorban megtanult minták, a szeretetről való tapasztalatok, érzelmek, szükségletek és vágyak.
Amennyiben úgy érzik hiányt élnek meg ez esetben mindezt körültekintően kommunikálják társuk felé.
Követelőzés helyett forduljanak kérésekkel társukhoz és meglepően fogják tapasztalni a kapcsolatukban bekövetkező változásokat. Utasítás helyett kérjenek, természetesen figyelembe vételével társuk igényeit is. A bírálatok, követelőzések szoros összefüggésben vannak saját érzelmi szükségleteinkkel, valójában szeretetéhség rejlik mögöttük. Amennyiben a bírálatot kapó fél mindezt felismeri, az erre alapozott megfelelő reakciójával veszekedés helyett jobban megértheti társát pl. a következőhöz hasonló kérdéssel: Szavaidból ítélve számodra ez különösen fontos! Megmondanád, miért tartod ilyen lényegesnek?

Fontos megemlíteni, hogy az utóbbi évtizedekben felborult az egyensúly a férfi és női szerepek között, valamint azok elfogadott mintáiról. Számos tényezőn múlik, hogy a kapcsolatban milyen szerepet vállal fel az egyén. Aki úgy bánik a párjával, mint egy tárggyal, lábtörlővel az eleve kizárja a szeretet lehetőségét. Esetlegesen bűntudatot okozva manipulál: "Ha jó férj/feleség vagy ezt megtennéd nekem!" A manipuláció és a fenyegetőzés nem a szeretet nyelve! Valamint aki ezt engedi megtenni magával azt feltehetőleg saját traumáiból tudattalanul kiindulva félelemből és bűntudatból teszi és remélhetőleg ezek felismerése után már változtat élete ezen pontján.

A szívességet, a felénk áradó jót is szükséges megtanulni elfogadni! A saját és a párkapcsolatbeli valós egyensúly eléréséhez nem csupán az adás művésztét, hanem az elfogadásét is el kell sajátítani. Azonban ahhoz, hogy adhassanak számunkra erre nyitottnak is szükséges lenni, és Önmagunkat érdemesnek tartani erre. E témánál mindig egy bizonyos kozmetikai cég szlogenje jut eszembe: "Mert megérdemlem!" Igen, mindenki megérdemli a figyelmet! Engedjék, hogy figyelhessenek Önökre!
A szívességek nyelvének elsajátításához pedig első lépésként szükséges felülvizsgálni saját sztereotípiáinkat a feleség/női és férj/férfi szerepekről. Majd ezeket társunk igénye és saját komfort érzetünk figyelembe vételével szükséges átalakítani.

A folytatásban az ötödik szeretetnyelvről, vagyis a testi érintésről lesz majd szó.



Gerecze Réka Fanni
pszichológus

Felhasznált irodalom:
- Chapman, G. (2002): Egymásra hangolva, Az öt szeretetnyelv a házasságban, Budapest, Harmat Kiadó