egészség
2011. május 7. - Regionális
Az ajándékozás - A harmadik szeretetnyelv, valamint a hozzá vezető út
Jegyzetek Gary Chapman ‘Egymásra hangolva - Az öt szeretetnyelv a házasságban’ című könyvéből VIII/5. rész. Az ajándékozás kultúránként különböző módon, azonban egyetemes emberi sajátosság. Az ajándék szimbólum, mely érzelmi jelentéssel bír - annak értékétől függetlenül - kézzel fogható jele annak, hogy valaki ránk gondolt. Amennyiben a házastárs szeretetnyelve az ajándékozás, ez esetben könnyű helyzetben vagyunk, hiszen ezt a 'nyelvet' feltehetőleg a legkönnyebb elsajátítani. Örömet szerezni a vásárolt ajándékok mellett lehet apró cselekményekkel is, valamint ajándékot készíteni is lehetséges, mint pl. egy szép képeslap, egy saját kezűleg főzött étel, vagy egy nem várt örömteli látogatás ebédidőben a munkahelyen.
Előfordulhat, hogy társuk szeretetnyelve az Önök számára nem ismert, vagyis szinte idegennek mondható. Ez esetben, önmagukban szükséges a saját viselkedésük változásának eléréséhez a kellő motivációt felfedezni. Szervezetünk a homeosztázis elve alapján működik, amely segítségével a változó külső világgal szemben igyekszik megőrizni belső környezete állandóságát. A lelki egyensúlyállapotot fenntartó tényezők egyensúlya ugyanilyen fontos, hiszen ha társuk és saját szeretettankjuk feltöltetlen marad, így a hosszú távú egyensúly felborulás végül testi megbetegedéshez is vezethet.

A benső egyensúly elérését meghatározó motivációk 3 csoportja:
- Teljesítmény motiváció: esetén a motiváló tényező a cél elérése, a minél jobb teljesítmény produkálása (menedzser típus).
- Társas motiváció: esetén a motiváló tényező a kapcsolatok minél biztosabb megléte, az embertársak szeretete, és közelségének biztosítása (ápoló típus). Ezen esetben ez a legfontosabb motívum.
- Hatalom motívum: esetében a motiváló tényező a minél tekintélyesebb pozíció betöltése, valamint a mások feletti uralom megszerzése (főnök típus)
Ezen motiváló tényezők a megjelenés helyének függvényében 2 csoportra oszthatók:
- Extenzik motívumról beszélünk, amikor a motiváló tényező valamilyen külső erő, pl. fizetés, jutalom, megbecsülés. Ez a motívum addig fejti ki hatását, míg a külső tényező fennáll, és nála erősebb, motiválóbb dolog nem tűnik fel a láthatáron.
- Intrinzik motívumok közé soroljuk azokat a késztetéseket, amikor a motiváló tényező az egyén belsejében keletkezik. A tevékenység elvégzéséhez nincs szükség külső tényezőre, a puszta elvégzése is elegendő élvezeti szintet okoz. Erre szükséges rátalálni a társ szeretetnyelve elsajátításánál (Bernáth, Révész, 1994).

Amire talán sokan nem is gondolnak, hogy olykor a puszta jelenlétük a legnagyobb ajándék lehet azok számára, akik nyelve az ajándékozás, mivel válságos és örömteli pillanatokban a legtöbb, ami adható az, hogy társuk mellett legyenek, és a történéseket társukkal együtt éljék át.

A folytatásban a negyedik szeretetnyelvről, vagyis a szívességekről lesz majd szó.


Gerecze Réka Fanni
pszichológus

Felhasznált irodalom:
- Chapman, G. (2002): Egymásra hangolva, Az öt szeretetnyelv a házasságban, Budapest, Harmat Kiadó.
- Bernáth, L. – Révész, Gy. (1994): A pszichológia alapjai. Budapest, Tertia Kiadó.