egészség
2011. április 16. - Regionális
A szerelem állapota
Jegyzetek Gary Chapman 'Egymásra hangolva - Az öt szeretetnyelv a házasságban' című könyvéből VIII/2. rész Házasságkötés előtt mindenki boldog házaséletről álmodik, hiszen ekkor nehéz is lenne bármi mást elképzelni.
A szerelem élménye úgynevezett eufórikus boldogsággal jár együtt, vagyis az állandóan vágyott személyre gondolunk, tökéletesnek tartjuk, szinte lázban égünk érte és egész lényünket betölti a másik személyiségének általunk érzékelt szépsége. Fenséges érzés, amely elmúlását a kapcsolat végének ítéljük, mivel nem vagyunk tudatában annak, hogy e lángolás átalakulása normális és elkerülhetetlen folyamat. A szerelmi megszállottság átlagos élettartama ugyanis két év, ami titkos szerelmi viszony esetén kicsivel tovább is tarthat. Végül azonban minden esetben elszáll a szerelmi rózsaszín köd és kezdjük észrevenni a másik "hibáit", avagy ezelőtt nem érzékelt valós énjét. Visszatérünk a való világba és énünk ismét kezd előtérbe kerülni, mivel már nem vakulunk el a másik idealizált lényétől. A mindenki által már tapasztalt hétköznapi bosszúságok, mint pl. a becsukatlan fiókok és a nyitva hagyott fogkrémes tubus csatatérré változtathatja a szerelmi turbékolást. Hova lesz ilyen esetben a szerelem? Csupán a téves elképzelések és a hamis elvárások áldozatává válik!

"….és boldogan éltek, míg meg nem haltak". Gyermekkorunktól kezdve az örök és folytonos boldogságról hallunk és ennek elérésére törekszünk. Azonban az soha nem hallható, hogy a boldogsághoz vezető út nehézségekkel teli és dolgozni szükséges érte, valamint, hogy nem egy folytonos állapotról van szó, hanem egy állandóan hullámzó, olykor mélyen és olykor magasan repülő létről! Ezek tudása nélkül a mindennapok valósága a pár közé állhat és végül kiábránduláshoz vezethet. Ilyenkor két lehetőség áll fenn:
- teljes elhidegülés és új szerelem keresése,
- vagy megtanulják egymást szeretni és vállalják a vele járó nehéz munkát.

Egyes szakemberek szerint a szerelem csupán a párzási viselkedés genetikailag meghatározott kísérőjelensége, mely során a személyes én határok átmenetileg leomlanak, valamint egybe esnek a belső szexuális késztetések és szexuális ingerek, mely a nemi kapcsolattal a fajfenntartás érdekében a kötődést hivatott kialakítani.

A megoldás, ha a szerelem élményét valódi jelentőségének megfelelően átmeneti állapotként éljük át és ennek elcsitulásával az igazi szeretet útját tanuljuk meg tovább járni. E szeretetteljes állapot is érzelmekkel van átszőve, azonban a megszállottság helyett már az érzelem és értelem összhangja jellemzi. Mindez elérésére önfegyelemre, valamint a személyes fejlődés igényének elismerésére van szükség. A legalapvetőbb szükségletünknek ebben az állapotban már annak kell lennie, hogy társunk őszintén szeressen oly szeretettel, ami nem az ösztönökből fakad és már nem az értelmi és akarati világban gyökerezik. Olyas valakire van szükségünk, aki tiszta akarattal dönt úgy, hogy velünk él és látja bennünk a szeretetreméltót. Mindez erőfeszítést igényel, hogy saját energiánkat befektetve a másik javát igyekezzünk szolgálni, és ha erőfeszítésünk hatására gazdagodik a másik élete, akkor az minket is örömmel töltsön el, mert őszintén szeretjük a társunkat, vagyis egy hosszútávon működő kapcsolat fő vonulata az értelmet és akaratot átható szeretet.
A folytatásban az öt szeretetnyelvből az elsőről, vagyis az elismerő szavakról lesz majd szó……………..



Gerecze Réka Fanni
pszichológus