egészség
2010. március 25. - Vác
Negyven éves a váci kórház
Egy új kórház szükségességének gondolata már a múlt század 30-40-es éveiben felvetődött, ugyanis az 1920-as években a Burgundia utcában működő 20 ágyas szegényház jellegű kórház -ma Idősek Otthona-, valamint a város főterén, 30 ággyal rendelkező Irgalmas Kórház szolgálta ki a betegeket. 1946. február 28-án a képviselőtestület úgy határozott, hogy szerződést köt az irgalmas renddel, egy 120 ágyas városi kórház közös működtetéséről. 1970-ig ebben az ún. régi kórház épületében működött szülész-, belgyógyász-, orr-, torok-, gége- és szemészeti osztályokkal a városi kórház.

Az új kórház helyének kitűzésére, az első karó leverésére 1966. május 2-án került sor. 1970. március 25-én, Szőnyi Tibor néven, új struktúrával kezdte meg gyógyító tevékenységét az egészségügyi intézmény. A 476 ágyas, korszerűen felszerelt kórház 455 fős személyzettel kezdte meg működését. Az akkor 162 millió forintos beruházás 130 ezer lakos ellátását biztosította. 1972-ben a kórház szomszédságában elkészült az új Véradó Állomás. 1974-ben megkezdődött a pavilonok építése a főépület mellett, amiből hármat 1976-ban az elmebetegek részére, 1978-ban pedig egyet, a belgyógyászati jellegű betegek részére adtak át. 1975-ben 16 ágyas jól felszerelt koraszülött részleg és koronária-őrző került kialakításra. 1977-ben a szobi és dunakeszi szakrendelői intézeteket a Szőnyi Tibor Kórház és Intézményeihez integrálták.

1980-ban 32 munkahelyes szakrendelő-intézet került átadásra, közvetlenül a kórház főépületével egybeépítve. A központi labor itt kapott végleges elhelyezést. Még ugyanebben az évben saját erőből megszerveződött a Sürgős Betegfelvételi Részleg. Elkészült a helikopter leszálló, valamint a parkoló is. 1982-ben került átadásra a szakrendelői röntgen részleg. 1983-ban megyei központi egészségügyi mosoda épült a kórház területén. 1984-ben bővítették a műtőkapacitást 2-ről 4-re. A gégészeti osztály kiköltözött a régi kórházba, helyén szülőszoba és szülészeti műtő került kialakításra. 1986-ban a betegek és a dolgozók étkezését kétezer adagos, holland gépsorokkal felszerelt modern konyha biztosította a rekonstrukciónak köszönhetően. Megépült az új étterem. 1991-től Dr. Jávorszky Ödönnek, a kórház egykori sebész főorvosának a nevét viseli az intézmény. Emlékére felesége alapítványt hozott létre, a kórházi betegellátás támogatására. 1991-ben létesítették a Röntgen osztály CT részlegét.

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatala (USAID), a kelet-európai országok rendszerváltozása után, fejlesztési programot alakított ki ezen országok egészségügyi ellátásának fejlesztése céljából. E program keretében kórházi partnerkapcsolatok kialakítását finanszírozta és irányította, amerikai központi költségvetésből. Magyarországon a váci Jávorszky Ödön Kórház került kijelölésre a partnerkapcsolatok ezen 3 éves időtartamára. A Novant Health és a Jávorszky Kórház együttműködése 1993-ban kezdődött. Együttműködésük fő célja, hogy csökkentsék az egészségügyi ellátás költségeit, - elsősorban a kórházi ápolási napok számának csökkentésével, - a betegek változatlanul magas minőségű ellátása mellett. A két intézmény szakembereiből nemzetközi teameket hoztak létre, melyek különböző szakterületeken, különböző módszerekkel dolgoztak a cél eléréséért.
1995-1998-ban megvalósult a rekonstrukció I. és II. üteme, melynek keretein belül új Intézeti Gyógyszertár alakult ki, és felújításra került a Központi Labor és a Központi Sterilizáló. A Központi Műtőblokk teljes felújítása, az új Központi Intenzív Osztály valamint az új Sürgős Felvételi Részleg megépítésére is sor került.

2000 júniusában egy hosszú folyamat eredményeként a kórház megkapta az ISO tanúsítási oklevelet. A lakosság számára ez azt jelentette, jelenti, legyen szó új élet adásáról, betegségek gyógyításáról, ezek a folyamatok szabályozott, ellenőrzött körülmények között zajlanak.

2004-2005-ben megvalósult a rekonstrukció III. üteme. Ennek köszönhetően a délnyugati oldal teljes felújítása megtörtént (betegszobák, orvos-és nővérszobák, vizesblokkok, liftcserék, füstmentes lépcsőház kialakítása), a szülőszobát és a nőgyógyászati műtőt klimatizálták. 2005-ben a kórház területén megépült a Tüdőgondozó.

2007 őszén a kórház a fenntartó önkormányzattal közösen kiemelt projektjavaslatot nyújtott be a kormánynak, az intézmény szinte teljes körű korszerűsítésére, azaz a rekonstrukció IV. ütemére. A 2 milliárd 185 millió 988 ezer 720 forintos uniós támogatással megvalósuló beruházás megvalósítása 2009-ben megkezdődött, és várhatóan 2011-ben fejeződik be.

Jelenleg a kórház 565 ággyal működik és mintegy 164 ezer lakos ellátását biztosítja. A küldetésnyilatkozatukban foglaltaknak megfelelően, az elmúlt 4 évtizedben és napjainkban is elkötelezett, magasan képzett, sokrétű tapasztalattal rendelkező, empatikus munkatársak látják el a hozzájuk forduló betegeket. Olyan dolgozók, akik nem csak hivatásnak, hanem szolgálatnak tekintik a munkájukat.

2010. március 24.

Dr. Bénik Gyuláné Dr. Szentgyörgyi Ervin
ápolási igazgató tudományos igazgató