környezetvédelem
2009. február 5. - Vác
Táj díj a Gyadai tanösvény kialakításáért
Mint már korábban hírt adtunk róla Vác Város Polgármesteri Hivatala és a Vác Város Környezetvédelméért Alapítvány, támogatók segítségével egy régóta dédelgetett álmot valósított meg a tavalyi év végén. A Gyadai tanösvény folyamatos fejlesztéséért az idei évben elismerésben is részesültek. Az Európa Tanács Táj Díjára történő felterjesztésre kiírt pályázatra beérkezett pályaművek közül a Vác Város Polgármesteri Hivatala és a Vác Város Környezetvédelméért Alapítvány által „Gyadai tanösvény kialakítása” címmel közösen beadott pályázat 3. helyezésben részesült.
A pályázat díjazása:
A Bírálóbizottság döntése alapján a program bemutatásra kerülhet az Európai Táj Egyezmény magyar nyelvű honlapján, a tájdíjra pályázott programokról megjelenő kiadványban és azokat bemutató kiállításon.

Az oklevelet a környezetvédelmi és vízügyi miniszter nyilvános ünnepség keretében adja át. Ennek tervezett időpontja 2009. február 5. (csütörtök) 14:00 óra, helye a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Budai Várban lévő épületének aulája (1014. Budapest, Táncsics Mihály utca 1.). Az ünnepélyes díjátadásról szóló meghívót később küldöm. Részvételükre feltétlenül számítok.

A díjátadón a várost dr. Bóth János polgármester, Bíró György, környezetvédelmi tanácsadó (Mint a program és a pályázat koordinátora) és Dr. Csima Péter mint az együttműködő Budapesti Corvinus Egyetem Tájvéldelmi Tanszék Vezetője vesznek részt.

A Bírálóbizottság döntésének szöveges indoklása:
A pályázati program tárgya egy tanösvény kialakítása a Gyadai-réten, ami egy szeletét képezi Vác Város Önkormányzata példaértékű természet- és tájvédelmi, -fejlesztési tevékenységének. A projekt pozitív példát ad egy a környezeti nevelést ökoturisztikai eszközökkel segítő tanösvényről. A lakosság környezeti szemléletének formálásán keresztül közvetett módon járul hozzá a táji értékek megőrzéséhez. A program hazai viszonylatban példaértékű eleme, hogy a létrehozott tanösvény kezelése, folyamatos fejlesztése megoldott. Példaértékűnek tekinthető az épített elemek művészi igényű tervezése és kivitelezése. A program folytatása esetén, a felsorolt elemeket folyamatként bemutatva, komplex anyagként a program ismét benyújtható a következő évi tájdíj pályázatra.