Májusi Aranyeső Fesztivál - a Pilis és a Dunakanyar közös ünnepe
május 9., szombat - május 28., csütörtök | 10:00 óra | kulturális | Szentendre
A Pilis és a Dunakanyar térségének 13 települését magában foglaló többcélú kistérségi társulás május 9-én, szombaton - az előző évben megkezdett hagyományt folytatva – ismét megrendezi Májusi Aranyeső Fesztivál néven a Pilis és a Dunakanyar közös ünnepnapját. A jeles eseménynek a térség központja, Szentendre ad otthont.

A Czóbel-parkban szombaton 10 órától egész napos programmal várják a közönséget. A Kisorosziból érkező Rokob Orsolya és csapata egész napos foglalkozást tart a gyermekeknek. Idén nagy írónk, Benedek Elek emlékéve van, ezért viseli nevét az Alkotótábor. Az Aranytulipán meséjére épülnek az állomások, ahol sokféle különleges feladat: a gyöngyhal-, a feketeholló-, az agyagember-, a királylova-, a gyapjúkantár- és az aranytulipán-játék várja résztvevőket. Sikeres próbával aranytallért gyűjthetnek a résztvevők, amit aztán tombolaszelvényekre válthatnak.

Idén is összegyűlnek a térségben oly népszerű egykerekesek, akik nemcsak egymást szórakoztatják, de várják a bátor jelentkezőket is aranytallérgyűjtő ügyességi játékaikra.

Kézműves vásár keretében a Dunakanyar mestereinek míves portékáiból válogathatnak az érdeklődők. Az igényes, szép munkák méltán dicsérhetők.
A borkedvelőket gazdag borpavilon várja: villányi, szekszárdi, balatoni, egri, tokaji borkülönlegességeket kínálnak a korcsmárosok. Lesz még hűs serital és bőséges üdítőital- választék. Idén még egy különlegesség is bemutatkozik: az immár országszerte híres Milenko pálinkák teljes arzenálját is megkóstolhatják a vendégek.
A hagyományos magyar gasztronómia képviselői – a kürtőskalács és a sokféle feltéttel kínált kemencés lepény mellett változatos melegkonyha várja az éhes vendégeket.

A térség szépséges hagyományát az idén egy olyan szabadtéri táblakép- kiállítással mutatják be a szervezők, amely a Zolnay László: Buda aranykora című művének felhasználásával készült. A Képes Krónika iniciáléit ábrázoló táblaképeket Nagy Anna tanárnő vezetésével a Szent András Általános Iskola növendékei festették meg. A kiállítás címe: Aranykorunk nyomában
Élővizek kincsestára címmel a tavalyi fotókiállítás anyaga is bemutatásra kerül, hiszen ezek a megörökített természeti értékek mindig időtállóak maradnak. A szakmai anyagot a szentendrei Élő Táj Egyesület készítette.

A színpadi programok:

10 óra Májusi muzsikával, a Dunabogdányi fúvószenekar koncertjével kezdődnek. A fesztivált Dr. Dietz Ferenc, Szentendre város polgármestere, a térségi társulás elnöke nyitja meg.

11 óra 4 és fél méteres zsiráfok érkeznek a parkba. Az égig érő produkció mögött Rumi László gólyalábas társulata rejtőzik.

12 óra Az Aranykapus csapatokba szerveződő települések, a szentendreiek, csobánkaiak, tahitótfalusiak, pomáziak, szigetmonostoriak, dunabogdányiak, budakalásziak maguk által készített öltözékben, zászlókkal és zöldellő ágakkal felvértezve utcajáró felvonulásba kezdenek. A népes menet a Bogdányi úton haladva jut el a Fő tér felé, majd pedig a Dumtsa Jenő utcán végighaladva a Duna- korzóra tér, végül visszakanyarodik a Czóbel- parkba.

13 óra Nagyszabású esemény, a Dunakanyar Mesterdalnokainak fellépése kezdődik a színpadon. A térségben virágzó zenekultúra erejét szimbolizálva mintegy 300 énekes ad közös koncertet. A 13 kórust vezénylő Méhes Imre karnagy egy meglepetést is tartogat még a végére. A grandiózus esemény szervezésében oroszlánszerepet vállalt a Pomázi Zenekastély Móczár Gábor igazgató vezetésével.

13.30 „Vadat és halat, s mi jó falat” címmel gasztronómiai bemutató kezdődik. Arany János klasszikus sorai a térség rendkívül gazdag természeti kincseire hívják fel a figyelmet. A csapatok a helyszínen szabadtéri étekkészítéssel készülnek az eseményre, bár a nagyérdemű közönségnek nem tudnak főzni, de a recepteket érdemes lesz elkérni. Tavaly is látványos volt a bemutató, akkor a budakalásziak medvehagymás köleskásája aratta a legnagyobb sikert.

15.30 Jubileumi koncertet ad Magyarország legelismertebb népzenei együttese, a Csík zenekar. A 20. születésnapját ünneplő zenekar népszerűségét az mutatja, hogy legutóbbi lemezük már platinalemez lett. Olyan sztárok muzsikáltak velük, mint Dresch Mihály, Lovasi András ( Kispál és a Borz) és Kiss Tibor( Quimby). Ezen a fellépésen a szájharmonikán játszó Ferenczi György lesz a vendégük.

16.30 Kezdődik a Botond játék. A májusi időszak aranykapus szimbólumai és játékai évezredes hagyományra tekintenek vissza, de nemcsak a népművészetünkben, hanem az antik tradícióban egyaránt. A térségi települések csapatai játékos küzdelemben mérik össze tudásukat. A legendás magyar hadvezér, Botond vitéz hőstetteinek nyomában haladva átkelnek az Óperenciás-tengeren is, hogy legyőzzék a félelmetes óriást. A játékot követően a csapatok áldomást isznak a jól megérdemelt pálinkából és átveszik „aranyos” ajándékaikat.

17.30 Egész napos aranytallérgyűjtő játék lezárásaként kerül sor a tombolanyeremények kisorsolására. A fő díj egy mountain-bike kerékpár lesz.

A szabadtéri program utolsó fellépője - este 6 órakor - a lendületes fiatalokból álló Csürrentő zenekar. A moldvai és gyimesi csángó zenét játszó együttes magával ragadó muzsikája táncra sarkallja a közönséget. Ebben segít majd kicsiknek - nagyoknak a zenekar táncmestere, hogy a közönség ne csak nézőként vehessen részt a mulatságban.

Helyszín:Szentendre - Czóbel-park

A FESZTIVÁL PROGRAMJAI

Találatok száma: 0