 |
A IV. Váci Nemzetközi Gregorián Fesztivál megrendezését (2008. július 3 – 6.) az előző fesztiválok iránti széleskörű érdeklődés hívta életre. 1998-ban, 2002-ben és 2005-ben ugyanis sok ezren fordultak meg a rendezvényeken. A magas fokú érdeklődés annak köszönhető, hogy itt élőben hallhatók olyan együttesek, akik a Rómából kiinduló és mára a Nyugat-Európában működő zeneművészeti egyetemeken és főiskolákon megismerhető új tudomány, a gregorián szemiológia kutatásainak eredményeit építik be interpretációjukba. A szakma pedig a kutatásokról hallhat előadásokat, amelyeket e tudomány idősebb és fiatalabb tudósai tartanak. Most is számítunk az ének- és zenetanárok, egyházzenészek, karnagyok és a szakrális és művészi zene iránt érdeklődők hasonlóan nagyfokú részvételére az egész Kárpát-medencéből, hiszen ez a rendezvény a maga sokrétűségével, komplex programjaival a maga nemében teljesen egyedülálló.
A meghívott 9 szkóla három földrészről, Ausztriából, Észtországból, Japánból, Magyarországról, Olaszországból és Venezuelából érkezik, hogy bemutassa, hogyan interpretálja a közös római hagyomány gregorián énekeit. Ezek az együttesek szoros kapcsolatban állnak a liturgiával, és a szövegen alapuló zeneiség a vezérlőelvük az interpretációban, amelynek alapját a legrégebbi kódexek dallamrajzai alkotják. Az invitálást professzionális színvonalú munkájuk miatt kapták. Vezetőik maguk is kutatók, akiknek elméleti tudásuk ily módon szoros kapcsolatban áll a gyakorlattal.
A Fesztivál fő célja, hogy a résztvevők a gregorián éneket ott ismerjék meg és éljék át, ahol az keletkezett – a liturgiában. Ezért a rendezvény gerincét a liturgikus alkalmak alkotják, mivel ott tapasztalható meg a gregorián ének imádságos lelkülete és művészi értéke. A szentmisék változó részeit és a zsolozsmákat a szkólák szólaltatják meg, de a mise állandó részeinek éneklésébe mindenki bekapcsolódhat. A szentmisék állandó részeinek közös éneklésére előre lehet készülni, a kották hozzáférhetők a Magyar Kórus 2007. decemberi és a ZeneSzó 2008/1. számában és a Gregorián Társaság honlapján. Dr. Seregély István, Takács Nándor és Dr. Beer Miklós celebrálják a váci miséket, de Budapesten is bemutatásra kerülnek gregorián misék. Vácott ezenkívül négy zsolozsma is elhangzik.
Emellett a szkólák hangversenyein a különböző interpretációs stílusokkal is találkozhatnak az érdeklődők. Ezek világos összehasonlítása céljából minden együttes bemutat egy kötelező darabot, az Ecce quam iucundum gradualét. Vácott és Budapesten összesen nyolc hangverseny kerül megrendezésre a három nap alatt.
A Fesztivál másik célja, hogy a Nyugat-Európában folyó gregorián kutatásokba betekintést nyújtson. A Gregorián Társaság nemzetközileg elismert kutatókat hívott meg, akik ebben a témakörben tartják majd előadásaikat: Prof. Dr. Godehard Joppich, az Esseni Ruhr Folkwang Zeneművészeti Egyetem ny. gregorián professzora, Prof. Cornelius Pouderoijen OSB, a Bécsi Zeneművészeti Egyetem gregorián professzora, és Mag. Xaver Kainzbauer, a Salzburgi Zeneművészeti Egyetem (Mozarteum) gregorián tanára.
A Fesztivál már az eddig bemutatott alkalmak gazdagságát tekintve is egyedi, de ezeken túlmenően további érdekességeket is felkínál.
A szombati Nyílt Nap keretében több hazai és határon túli szkóla mutatkozik be. Erre a kiemelt napra amatőr együtteseket hívtunk, akik sokat tanulhatnak az itteni tapasztalatokból. Elsősorban fiatalokból álló együttesek jönnek, akiknek a liturgiai és koncertélményeken túl egyéb érdekes szórakozásra is lehetőséget biztosítunk. Ezen a napon kódexmásoló és jelvénykészítő műhely is fog működni.
A Fesztivál ideje alatt az Apor Vilmos Főiskolán szakmai és képzőművészeti kiállítások lesznek megtekinthetők. A Gregorián hangjegyírás története hasznos áttekintést nyújt az előadásokon hallottakhoz. A társművészetek is beépültek a programba, a gregorián szellemiségébe és a keresztény értékekbe való elmélyülést két kiállítás is segíti Balog Tünde textiljei és Hermann János magfaragványai méltó miliőt teremtenek a Fesztivál egyik fő helyszínén.
A Fesztivál fővédnöke Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök.
A világ élvonalába tartozó nagy tudású és neves gregorián kutatók személye garancia arra, hogy a hazai érdeklődők első kézből és a legmegbízhatóbb forrásból kaphatnak ismereteket a gregorián kutatás legfrissebb eredményeiről. A meghívott szkólák hangversenyei inspirálóan hathatnak a hazai együttesek munkájára, új lendületet adva ezzel nekik. A fesztivál hiányt pótol, mert a gregorián interpretáció művészetében juttat hozzá nemzetközi tapasztalatokhoz, amely nálunk mindmáig kevéssé ismert még a tanár- és művészképzésben is.
|